Akademik na najwyższym poziomie czyli Student House

Akademik na najwyższym poziomie czyli Student House

Adam Wierciński – absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu tak definiuje swój projekt:

„Założeniem autorskim jest projekt budynku mieszkalnego dla studentów, który łączy w sobie funkcje socjalne i prywatne”.

Dobrze zaprojektowany dom studencki powinien zawierać przestrzeń na pomieszczenie obu równoległych światów, w których toczy się życie studenta, tj. przestrzeń, w której znaleźć można ciszę i spokój do nauki oraz przestrzeń, w której odbywa się życie towarzyskie.

Student House, Poznań. Projekt i wizualizacja: Adam Wierciński
Student House, Poznań. Projekt i wizualizacja: Adam Wierciński

 

Adam Wierciński tak wkomponował bryłę akademika w dostępną działkę, aby 50% jej powierzchni pozostało terenem zielonym. Miejsce spotkań, czyli wewnętrzny dziedziniec powstał dzięki specjalnemu ustawieniu poszczególnych budynków wzdłuż granic działki. Od strony południowej nie powstanie zabudowa, przez co do pozostałych skrzydeł obiektu dotrze o wiele więcej światła dziennego. Każdy z budynków wzdłuż swojej krótszej ściany miałby być wyposażony w taras. Taras położony od strony ulicy przedłużałby się w kładkę, prowadzącą nad jezdniami w stronę pobliskiego jeziora Malta. Podział wnętrz autor projektu opisuje następująco:

„Parter to podstawa obiektu, z której wychodzą trzy budynki mieszkalne połączone wspólnymi tarasami na każdym piętrze. W budynku po stronie zachodniej i wschodniej działki pokoje umieszczone są po obu stronach centralnego korytarza. W ten sposób „łapią” światło słoneczne. Natomiast w budynku zlokalizowanym na północnej granicy działki pokoje umieszczone są od strony południowej, a od strony północnej pozostaje komunikacja”.

Student House, Poznań. Projekt i wizualizacja: Adam Wierciński
Student House, Poznań. Projekt i wizualizacja: Adam Wierciński

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.