Nowe Orłowo - modernizm XXI wieku w wydaniu mieszkalnym
Nowe Orłowo - modernizm XXI wieku w wydaniu mieszkalnym
Jeden z inwestorów posiadający działkę w gdyńskiej dzielnicy Orłowo ogłosił przetarg na mającą powstać tu zabudowę. Tego typu konkursy zdarzają się niezwykle rzadko ze względu na ogromne koszty. Nadesłane zostały 43 prace z Polski i zagranicy. Zwycięska to ta opracowana przez polskie biuro Arch Deco.
Obiekty znajdujące się w okolicy działki to głównie obiekty modernistyczne. Wobec tego, architekci w swoim projekcie także zaproponowali rozwiązania modernistyczne, które idealnie wkomponowują się w otoczenie.
Duża powierzchnia działki została pokryta zielenią, dzięki czemu łączy się ona ze znajdującym się w okolicy rezerwatem przyrody. Domy to z kolei nowoczesna zabudowa, która rzuca się w oczy dzięki rozpoznawalnej formie. Poszczególny budynki mieszkalne przedzielone są drzewami, dzięki czemu możemy poczuć intymność.
Każdy z apartamentów idealnie wpasowuje się w nadmorski klimat. Posiada on duże przeszklenia, prostą bryłę oraz gigantyczny taras, który idealnie sprawdzi się w letnie dni.
Domy różnią się od siebie oferowanym standardem. Pierwsze z nich zostały już oddane do użytku. Pozostałe mają być gotowe do końca roku 2014.
Lokalizacja: ul. Orłowska, Gdynia
Inwestor: Invest Komfort
Projektanci: Arch-Deco, Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski, Barbara Jawień, Paulina Czurak, Robert Mielniczek; współpraca: Jakub Bladowski, Maria Mądry-Moczorat, Patrycja Rożek, Anna Lip, Piotr Rodziewicz, Marek Kruk, Łukasz Piankowski, Marta Kos, Oskar Berent, Magdalena Kupis-Bojakowska, Joanna Wójcik-Ryłko, Michalina Giżycka, Monika Rogozik-Romanowska
Przeprowadzony przez Amédée Ozenfanta i Le Corbusiera w trzeciej dekadzie XX w. spektakularny zamach artystyczny na kanony budownictwa europejskiego spowodował niemal natychmiastowy wysyp budynków skonstruowanych według słynnych pięciu zasad "współczesnej architektury". Niespełna sześć lat po ogłoszeniu przez ekscentrycznego Szwajcara biblii nowoczesności - Vers une architecture (1923), polscy orędownicy architektury awangardowej doczekali się pierwszych rodzimych, w pełni modernistycznych realizacji.
Wyniki konkursu na projekt polskiego pawilonu na wystawę światową w Mediolanie w 2015 są już znane. Należałoby jednak uściślić: znane są właściwie nazwiska zwycięzców. Nagrodzone prace zobaczyć będzie można dopiero 6 czerwca w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Wszystko wskazuje na to, że w stołecznym Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego praca wre. Ostatni pomysł urzędników wydaje się jednak nieco kontrowersyjny. Ratusz chce bowiem wprowadzić zmiany w rejonie ronda de Gaulle’a. Zamiast ronda z palmą ma być tam zwykłe skrzyżowanie.
W całej Europie po epoce industrialnej pozostało mnóstwo obiektów, które adaptowane są na nowe cele. Tego typu posunięcia nie są już niczym niezwykłym, bowiem obiekty te utraciły swoje funkcje, jednak są nadal na tyle wartościowe, że można znaleźć dla nich nowe zastosowanie. Hala na warszawskiej Woli zbudowana w latach 50. według przedwojennych projektów, doczekała się takiego scenariusza.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.