Nowe Orłowo - modernizm XXI wieku w wydaniu mieszkalnym
Nowe Orłowo - modernizm XXI wieku w wydaniu mieszkalnym
Jeden z inwestorów posiadający działkę w gdyńskiej dzielnicy Orłowo ogłosił przetarg na mającą powstać tu zabudowę. Tego typu konkursy zdarzają się niezwykle rzadko ze względu na ogromne koszty. Nadesłane zostały 43 prace z Polski i zagranicy. Zwycięska to ta opracowana przez polskie biuro Arch Deco.
Obiekty znajdujące się w okolicy działki to głównie obiekty modernistyczne. Wobec tego, architekci w swoim projekcie także zaproponowali rozwiązania modernistyczne, które idealnie wkomponowują się w otoczenie.
Duża powierzchnia działki została pokryta zielenią, dzięki czemu łączy się ona ze znajdującym się w okolicy rezerwatem przyrody. Domy to z kolei nowoczesna zabudowa, która rzuca się w oczy dzięki rozpoznawalnej formie. Poszczególny budynki mieszkalne przedzielone są drzewami, dzięki czemu możemy poczuć intymność.
Nowe Orłowo, Gdynia. Wizualizacja. Foto: archdeco.pl
Każdy z apartamentów idealnie wpasowuje się w nadmorski klimat. Posiada on duże przeszklenia, prostą bryłę oraz gigantyczny taras, który idealnie sprawdzi się w letnie dni.
Domy różnią się od siebie oferowanym standardem. Pierwsze z nich zostały już oddane do użytku. Pozostałe mają być gotowe do końca roku 2014.
Nowe Orłowo, Gdynia. Wizualizacja. Foto: archdeco.pl
Lokalizacja: ul. Orłowska, Gdynia
Inwestor: Invest Komfort
Projektanci: Arch-Deco, Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski, Barbara Jawień, Paulina Czurak, Robert Mielniczek; współpraca: Jakub Bladowski, Maria Mądry-Moczorat, Patrycja Rożek, Anna Lip, Piotr Rodziewicz, Marek Kruk, Łukasz Piankowski, Marta Kos, Oskar Berent, Magdalena Kupis-Bojakowska, Joanna Wójcik-Ryłko, Michalina Giżycka, Monika Rogozik-Romanowska
Alcatraz można śmiało nazwać najsłynniejszym więzieniem świata. Swoją niekwestionowaną pozycję lidera wśród placówek penitencjarnych obiekt zawdzięcza głównie hollywoodzkiej kinematografii oraz literaturze, dzięki którym stał się mroczną i niedostępną ikoną popkultury, chociaż obecnie jest jedynym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Stanach Zjednoczonych.
Pozyskiwane fundusze unijne pozwalają na dokonywanie zauważalnych zmian w architekturze. Właśnie dzięki środkom z Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego zostanie sfinansowany remont i przebudowa kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Rozbitym Kamieniu.
Muzeum Friedera Burda w niemieckim Baden Baden to nowoczesny budynek malowniczo powiązany z otaczającym go ogrodem. Przyjazny dla spacerowicza i atrakcyjny wizualnie stał od razu po inauguracji jedną z modernistycznych ikon miasta. Nie dość, że przez swoje osadzenie w zieleni muzeum nawiązuje do miejscowego Staatliche Kunsthalle, to jeszcze zaprojektowane zostało przez Richarda Meiera, jedną z gwiazd amerykańskiej architektury i laureata Pritzkera.
Trzeba by zacząć, nietypowo, od wprowadzenia lingwistycznego. Xthum to słowo z Hul’qumi’num, dialektu języka salisz, którym posługiwali się Indianie ze wschodniego pogranicza amerykańsko-kanadyjskiego. Znaczy tyle co kosz, albo bęben. Co to wszystko ma wspólnego z designem? Pracownia PUBLIC z Vancouver od dłuższego czasu stara się udowadniać, że artystyczny obraz ich miasta niekoniecznie musi być jednoznacznie osadzony w amerykańsko-europejskim modernizmie, ale może też czerpać, ze starszej, miejscowej tradycji.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.