Osiedle socjalne Quinta Monroy
Czy nie ma dla slumsów innej alternatywy niż kontenery socjalne i klaustrofobiczne blokowiska? Chilijscy architekci pracujący od ponad dziesięciu lat w Elementalu z dumą prezentują szereg ciekawszych rozwiązań.
Wyniki konkursu na projekt polskiego pawilonu na wystawę światową w Mediolanie w 2015 są już znane. Należałoby jednak uściślić: znane są właściwie nazwiska zwycięzców. Nagrodzone prace zobaczyć będzie można dopiero 6 czerwca w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Projekt przyznano – co uchodzić może za małą niespodziankę – pracowni 2PM Piotr Musiałowski (na podium znaleźli się również WXCA i PIG Architekci). 2PM, wyłonione spośród grona prawie 60 pracowni, odznacza się na ich tle swoim nietypowym charakterem. 2PM to nie tylko biuro architektoniczne, ale przede wszystkim pracownia modeli.
Piotr Musiałowski, absolwent Politechniki Warszawskiej i grono jego współpracowników mają co prawda na swoim koncie kilka sukcesów. Pracownię wyróżniono w konkursie na rewitalizację targowiska w Gnieźnie czy w konkursie na rozbudowę ASP w Warszawie. Wreszcie 2PM wywalczyło pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Pomnika Polaków Ratujących Żydów na Placu Grzybowskim w Warszawie. O jakości studia mimo to najlepiej świadczą prace z ich głównego pola: makiety. Na stronie 2PM aż roi się od małych arcydzieł, które pokazują niezwykłą wrażliwość na plastyczne, wręcz rzeźbiarskie formy architektury.
Co architekci proponują w większej skali dowiemy się już 6 czerwca o 9:30. Prezentacji projektów towarzyszyć ma dyskusja.
W skład nagrodzonego zespołu Piotra Musiałowskiego wchodzą współpracownicy: Michał Adamczyk, Stanisław Ignaciuk, Michał Lenczewski i Piotr Zubala. Wszystkim gratulujemy!
Czy nie ma dla slumsów innej alternatywy niż kontenery socjalne i klaustrofobiczne blokowiska? Chilijscy architekci pracujący od ponad dziesięciu lat w Elementalu z dumą prezentują szereg ciekawszych rozwiązań.
Ścisłe centrum Warszawy, okolice Dworca Centralnego, ulica Jana Pawła II – jedna z głównych arterii miasta. To położenie zdeterminowało zabudowę: reprezentacyjną, będąca wizytówką miasta, jednak również przemijającą.
Dobrze zaprojektowana plaża może stać się atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu również w mieście. Niniejszy projekt to zagospodarowana plaża Sugar Beach w Toronto w Kanadzie autorstwa pracowni Claude Cormier + Associés Inc.
Termomodernizacja budynku, wymiana stolarki oraz montaż nowoczesnej instalacji grzewczej podnoszą komfort termiczny w pomieszczeniach. Brak odpowiedniej izolacji ścian, nieszczelne okna i drzwi, a także nieefektywny system ogrzewania powodują, że rachunku za energię, szczególnie zimą, wzrastają nawet kilkukrotnie. Dofinansowanie w wysokości 20% kwoty kredytu zaciągniętego na termomodernizację może otrzymać każdy inwestor, który zdecyduje się na przeprowadzenie tego rodzaju prac i udowodni, że wpływają one na poprawę audytu termicznego budynku.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.