Fabryka obuwia Fagus
Fabryka obuwnicza Fagus, została zaprojektowana przez dwóch wybitnych niemieckich architektów, Waltera Gropiusa oraz Adolfa Meyera. Usytuowana jest w mieście Alfeld w Dolnej Saksonii.
Wszystko wskazuje na to, że w stołecznym Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego praca wre. Ostatni pomysł urzędników wydaje się jednak nieco kontrowersyjny. Ratusz chce bowiem wprowadzić zmiany w rejonie ronda de Gaulle’a. Zamiast ronda z palmą ma być tam zwykłe skrzyżowanie.
Zmiana funkcjonowania ruchu ze skrzyżowania o przepływie okrężnym na skrzyżowanie prostopadłe miałaby upłynnić ruch drogowy. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwać będą do 5 marca. Kością niezgody pozostaje status instalacji Joanny Rajkowskiej „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich„, która stoi na wysepce od 2002 r.
I chociaż w ciągu kilku najbliższych pięciu, czy ośmiu lat palma nie będzie zagrożona, Warszawiakom zapewne trudno będzie rozstać się z jednym z nowych symboli stolicy. Rzecznik miasta zaznacza zresztą: „w przyszłości, gdyby zapadały jakieś decyzje dotyczące inwestycji w rejonie ronda de Gaulle’a, będziemy wspólnie z mieszkańcami wybierać najlepsze miejsce dla palmy. Ona wrosła w kolorystykę Warszawy i absolutnie jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta.”
Projekt „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” planowany był początkowo jako roczna instalacja złożona z szeregu drzew. Palmy w centrum Alej odnosić się miały do znikania pamięci o judaistycznych kontekstach historii miasta. Projekt przyjęty został nie bez politycznych dyskusji, które systematycznie odżywiały (od problemu ignorowania kwestii palestyńskiej w relacjach polsko-izraelskich, po zamieszanie wynikłe z organizacji Euro w 2012 roku). Obiekt początkowo stanowiący własność artystki w 2011 przeszedł na miasto, które już wcześniej troszczyło się o utrzymanie dobrego stanu rzeźby.
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Fabryka obuwnicza Fagus, została zaprojektowana przez dwóch wybitnych niemieckich architektów, Waltera Gropiusa oraz Adolfa Meyera. Usytuowana jest w mieście Alfeld w Dolnej Saksonii.
W Warszawie ruszą niebawem prace nad budową centrum biurowego w miejscu dawnej Fabryki Norblina. Nie chodzi tu jednak o budowę nowego obiektu, ale o zakomponowanie go w istniejących industrialnych ruinach. Popisowy projekt rewitalizacji przygotowali PRC Architekci.
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy był organizatorem konkursu na najlepszy projekt przedszkola dla Dzielnicy Wesoła. Projekt miał być przeznaczony dla grupy 150 przedszkolaków i 30 dzieci w wieku żłobkowym. Wyniki zostały ogłoszone już w grudniu roku 2013, jednak gotowy obiekt ujrzymy dopiero za około dwa lata.
W całej Europie po epoce industrialnej pozostało mnóstwo obiektów, które adaptowane są na nowe cele. Tego typu posunięcia nie są już niczym niezwykłym, bowiem obiekty te utraciły swoje funkcje, jednak są nadal na tyle wartościowe, że można znaleźć dla nich nowe zastosowanie. Hala na warszawskiej Woli zbudowana w latach 50. według przedwojennych projektów, doczekała się takiego scenariusza.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.