Nowy gmach Filharmonii w Szczecinie: kryształ w sercu miasta

Nowy gmach Filharmonii w Szczecinie: kryształ w sercu miasta

Trwająca od 2011 roku budowa gmachu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie powoli dobiega końca. Chociaż w październiku minie 66 lat od pierwszego koncertu zorganizowanego przez tę instytucję, to nowy budynek będzie tak naprawdę pierwszą oficjalną siedzibą Filharmonii, która dotychczas zajmowała salę reprezentacyjną szczecińskiego Urzędu Miasta. Przed projektem hiszpańskiego studia Barozzi Veiga stoją zatem ogromne oczekiwania.

POCHWAŁA PROSTOTY BEZ CIENIA NUDY

Budynek tworzą małe bryły, przypominające szpiczasto zakończone, podłużne pudełka. Te ustawione blisko siebie małe klocki mają nawiązywać do wertykalnej zabudowy Szczecina i jej spadzistych dachów. Nieregularna, geometryczna bryła widziana z pewnej odległości przypomina kryształ, a efekt ten potęguje transparentna fasada. Szklano-aluminiowa elewacja skrywa betonową konstrukcję, pokrytą białą farbą, która uszlachetnia ciężki materiał. Lekkości wnętrzom doda naturalne światło, wpadające przez liczne otwory znajdujące się w dachu budynku. Uwagę zwiedzających przyciągają ogromne, spiralnie skręcone schody. Ich wygięta linia wprowadza element dynamizujący w minimalistycznej, wręcz ascetycznej przestrzeni wnętrza.

ARCHITEKTURA I MUZYKA

Jak przyznają sami architekci, w ich projekcie nie brak inspiracji muzycznych. Addytywna bryła nawiązuje do złożonej budowy organów, a linie na fasadzie, podkreślające jej wertykalność, to reminiscencja pięciolinii. Uparte powtarzanie tych samych elementów konstrukcyjnych, tworzących architekturę nowej Filharmonii, to z kolei nawiązanie do matematycznej struktury utworu muzycznego.

Filharmonia będzie miała teraz do dyspozycji dwie sale koncertowe. Dyrekcji zależało jednak, aby budynek był otwarty dla szczecinian nie tylko podczas wieczornych występów, dlatego znalazła się w nim również przestrzeń wystawiennicza, kawiarnia oraz sklep z wydawnictwami muzycznymi.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.