Arseniusz Romanowicz, architekt stojÄ…cy za projektem stoÅ‚ecznego Dworca Centralnego, miaÅ‚ po zakoÅ„czeniu budowy powiedzieć, że dworzec „to wÅ‚aÅ›ciwie wiata”, ale „wiata, z której jest szczególnie dumny”. Przyznać należy, że faÅ‚szywa skromność Romanowicza otwiera ciekawe zagadnienie. W oczach architekta wiata byÅ‚a czymÅ› poÅ›lednim, gorszym, niezasÅ‚ugujÄ…cym na miano wielkiej architektury. Dworzec jako udana artystycznie i funkcjonalnie wiata byÅ‚ w architekturze czymÅ› unikatowym. Dzisiaj coraz częściej myÅ›limy jednak o maÅ‚ej architekturze w autonomicznych kategoriach.
Za przykÅ‚ad niech sÅ‚uży wolno stojÄ…ce zadaszenie jakie powstaÅ‚o w koÅ„cu 2013 roku w Vancouver. Przy gÅ‚ównym wejÅ›ciu na kampusu University of British Columbia, wzdÅ‚uż bulwaru znajduje siÄ™ pÄ™tla autobusów i trolejbusów. Uniwersytecka Rada Zaufania już na poczÄ…tku lat 2000 wyszÅ‚a z inicjatywÄ… zagospodarowania nieco zaniedbanej przestrzeni. Zlecenie otrzymaÅ‚o lokalne studio PUBLIC Design.
Priorytetem przedsiÄ™wziÄ™cia byÅ‚o stworzenie nie tylko wiaty zabezpieczajÄ…cej przed Å›niegiem, deszczem i sÅ‚oÅ„cem, ale przede wszystkim stworzenie mocnego akcentu plastycznego dla okolicy. Koncepcja oparÅ‚a siÄ™ na wejÅ›ciu w dialog z zamykajÄ…cym pÄ™tlÄ™ od póÅ‚nocy szpalerem drzew. SmukÅ‚e kolumny stalowe podtrzymujÄ…ce wiatÄ™ zostaÅ‚y ustawione w linii nawiÄ…zujÄ…c do rytmu rozmieszczenia drzew. Zadaszenie to nie prosta, pÅ‚aska poÅ‚ać, ale struktura komórek. Wrażenie masywnoÅ›ci i ciężkoÅ›ci przywoÅ‚ywać ma ideÄ™ korony widzÄ…cej na wÄ…skim pniu. W drewnianych, szeÅ›ciobocznych komórkach widać odbijajÄ…ce siÄ™ Å›wiatÅ‚o. Przepuszczalność bryÅ‚y zmienia siÄ™ w zależnoÅ›ci od pory dnia i roku. Powiedzieć można wiÄ™c, że miodowe pola dachu dziaÅ‚ajÄ… podobnie jak system liÅ›ci drzew, umożliwiajÄ…c tworzenie różnorodnych efektów Å›wiatÅ‚o-cieniowych.
Projekt nie jest dzięki temu oczywistą dominantą wizualną. Wpisuje się nie tyle w porządek architektonicznych zabudowań kampusu, ile w porządek zmieniającej się natury.
Fotografie: Krista Jahnke oraz PUBLIC, dzięki uprzejmości studia PUBLIC.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.