Plaster miodu. Wiata na University Boulevard w Vancouver

Plaster miodu. Wiata na University Boulevard w Vancouver

Arseniusz Romanowicz, architekt stojący za projektem stołecznego Dworca Centralnego, miał po zakończeniu budowy powiedzieć, że dworzec „to właściwie wiata”, ale „wiata, z której jest szczególnie dumny”. Przyznać należy, że fałszywa skromność Romanowicza otwiera ciekawe zagadnienie. W oczach architekta wiata była czymś poślednim, gorszym, niezasługującym na miano wielkiej architektury. Dworzec jako udana artystycznie i funkcjonalnie wiata był w architekturze czymś unikatowym. Dzisiaj coraz częściej myślimy jednak o małej architekturze w autonomicznych kategoriach.

Za przykład niech służy wolno stojące zadaszenie jakie powstało w końcu 2013 roku w Vancouver. Przy głównym wejściu na kampusu University of British Columbia, wzdłuż bulwaru znajduje się pętla autobusów i trolejbusów. Uniwersytecka Rada Zaufania już na początku lat 2000 wyszła z inicjatywą zagospodarowania nieco zaniedbanej przestrzeni. Zlecenie otrzymało lokalne studio PUBLIC Design.

Priorytetem przedsięwzięcia było stworzenie nie tylko wiaty zabezpieczającej przed śniegiem, deszczem i słońcem, ale przede wszystkim stworzenie mocnego akcentu plastycznego dla okolicy. Koncepcja oparła się na wejściu w dialog z zamykającym pętlę od północy szpalerem drzew. Smukłe kolumny stalowe podtrzymujące wiatę zostały ustawione w linii nawiązując do rytmu rozmieszczenia drzew. Zadaszenie to nie prosta, płaska połać, ale struktura komórek. Wrażenie masywności i ciężkości przywoływać ma ideę korony widzącej na wąskim pniu. W drewnianych, sześciobocznych komórkach widać odbijające się światło. Przepuszczalność bryły zmienia się w zależności od pory dnia i roku. Powiedzieć można więc, że miodowe pola dachu działają podobnie jak system liści drzew, umożliwiając tworzenie różnorodnych efektów światło-cieniowych.

Projekt nie jest dzięki temu oczywistą dominantą wizualną. Wpisuje się nie tyle w porządek architektonicznych zabudowań kampusu, ile w porządek zmieniającej się natury.

Fotografie: Krista Jahnke oraz PUBLIC, dzięki uprzejmości studia PUBLIC.plaster2 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.