Półmetek konkursy na Kryształowy Pałac

Półmetek konkursy na Kryształowy Pałac

W Londynie ogłoszono wyniki pierwszego etapu konkursu na projekt odbudowy Kryształowego Pałacu. Wśród sześciu wyróżnionych architektów znalazły się prawdziwe gwiazdy światowej architektury: Zaha Hahid i Richard Rogers. Oprócz nich w pierwszej szóstce znalazły się studia: David Chipperfield Architects, Grimshaw Architects, Haworth Tompkins oraz Marks Barfield Architects.

Na drugim etapie zakwalifikowane pracownie przygotują bardziej szczegółowe koncepcje odbudowy pałacu. Trzy z nich na ostatnim etapie konkursu opracują wstępne projekty, które ocenione zostaną po konsultacjach z deweloperem.

Całe przedsięwzięcie ma szansę stać się londyńskim wydarzeniem dekady. Burmistrz miasta już zaciera ręce. Kryształowy Pałac to bowiem nie tylko wielka inwestycja i szansa na rewitalizację dużej dzielnicy, ale także projekt o międzynarodowym prestiżu.

the-crystal-palace-architectural-competition_aerial_view_reduced

The Crystal Palace wzniesiony w Hyde Parku na Wielką Wystawę w 1851, a potem przeniesiony do Upper Norwood, jest jedną z ikon architektury nowoczesnej. Problem leży jednak w tym, że od czasu pożaru z 1936 jest ikoną czysto wirtualną. Już niebawem jednak na gigantycznym placu po budynku Paxtona stanie nowy szklany kolos (549 m długości i 92 000 m² powierzchni ekspozycyjnej).

Zdjęcia: Wikimedia Commons

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.