Jak przerobić osiedlową szarą kostkę na „bryłę z charakterem”? Twórcy niemieckiego projektu die Baupilotenz Uniwersytetu Technicznego w Berlinie dają kilka praktycznych wskazówek.
Pierwsza faza pracy nad rewitalizacją przedszkola Taka Tuka opierała się na obserwacji życia jednostki. Studenci i architekci przez kilka dni podglądali zabawy dzieci. Pozwoliło to wychwycić funkcjonalne potrzeby i wady zastanej przestrzeni. Drugą fazą było włączenie pięciolatków do kreatywnej sfery projektu. Die Baupiloten przeprowadziło z dziećmi serię warsztatów plastycznych, których rezultaty wykorzystano przez tworzeniu koncepcji plastycznej przebudowy.
Opracowywanie projektu powiązano z równoległym poszukiwaniem materiałów budowlanych, które można by uzyskać po minimalnych kosztach. Twórcy większość z nich zdobyli dzięki recyklingowi i zachowaniu zastanej konstrukcji tam, gdzie tylko było to możliwe.
Ostatecznie przedszkole zdecydowano się skonstruować na zasadzie pierścienia sal biegnącego po obu stronach przestronnego korytarza. Z obu stron budynek otwarto na otoczenie. Wschodnia fasada przedszkola została przeszklona z zachowaniem priorytetu wysokiej termoizolacji. W jednym z rogów budynku postawiono drewnianą konstrukcję otulającą wewnętrzny taras. Geometryczna instalacja z zewnątrz wydaje się być bardzo ciekawym akcentem kształtującym bryłę. Z perspektywy wnętrza jest po prostu neutralnym przedłużeniem sali zabaw. Jej żywa kolorystyka i dynamiczny układ linii nawiązują do dekoracji wewnętrznej galerii przedszkola, dzięki czemu udało się uniknąć wrażenia niestosownego kontrastu.
Fotografie dzięki uprzejmości studia die Baupiloten.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.