Przestrzeń miejska w śląskim stylu - Radiostacja Gliwice

Przestrzeń miejska w śląskim stylu - Radiostacja Gliwice

Większość dużych ośrodków miejskich dysponuje obszarami, które trudno zagospodarować. Najczęściej są to tereny, na których znajdują się obiekty niezbędne do funkcjonowania miasta, jednak niezbyt atrakcyjne wizualnie. Jednak można połączyć funkcjonalność z designem i stworzyć miejsce wyjątkowe. Właśnie tak stało się w Gliwicach.

Teren wokół Radiostacji w Gliwicach przekazano w ręce Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w 2009 roku. Otoczenie masztu postawiono zagospodarować w taki sposób, by służyło jako przestrzeń publiczna, a także przestrzeń rekreacyjna w prawdziwie śląskim charakterze.

Nieuporządkowany teren przez przeprowadzeniem projektu sąsiadował bezpośrednio z ogródkami działkowymi. Projekt zakładający zagospodarowanie terenu zachowywał główną oś kompozycji, która miała pozostać zgodna z pierwotnym układem przestrzeni.

Rewitalizacja terenu wokół Radiostacji dotyczyła wykonania dwóch symetrycznych fontann horyzontalnych. Wokół nich zaaranżowano miejsca do siedzenia. Dodatkowo wprowadzone zostały elementy małej architektury, jak na przykład: klon polny rosnący w donicach czy pergole z pnączami winobluszczu otaczające siedziska. Natomiast place i alejki wykonane zostały z szarych oraz czarnych płyt i kostek granitowych.  

Radiostacja Gliwice:

Autor: Usługi Architektoniczno – Budowlane VENIT Ewa Przybył – Zboińska

Inwestor: Miasto Gliwice

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.