Wybrano najpiękniejszy dom świata. Znajduje się on w Polsce. From the Garden House, zdobywca nagrody Archello BEST OF 2021
Wybrano najpiękniejszy dom świata. Znajduje się on w Polsce. From the Garden House, zdobywca nagrody Archello BEST OF 2021
Archello to jeden z najpopularniejszych portali związanych z architekturą. Co roku wyróżnia on najciekawsze i najpiękniejsze projekty świata. W tym gronie znalazł się również polski dom - From the Garden House, zaprojektowany przez Roberta Koniecznego. Czym, w swoim wyglądzie zachwycił jurorów? Dowiesz się z tego artykułu!
Kim jest laureat konkursu Robert Konieczny?
Robert Konieczny to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych polskich architektów: absolwent Politechniki Śląskiej, właściciel pracowni architektonicznej KWK Homes i przede wszystkim, niezwykle kreatywny projektant. Jego dzieła były już wielokrotnie nagradzane i doceniane przez krytyków. Na swoim koncie ma między innymi nagrodę House of The Year 2006 portalu World Architecture News, za projekt Domu Aatrialnego, który uznano za najlepszy budynek mieszkalnym na świecie. Rok później jego pracownia znalazła się na liście 101 najbardziej ekscytujących biur architektonicznych na świecie magazynu „Wallpaper”, a on sam zajął wysoką pozycję w rankingu najbardziej obiecujących architektów. Do jego wielokrotnie nagradzanych projektów oprócz Domu Aatrialnego i From the Garden House, należą również budynek Muzeum Narodowego w Szczecinie — Centrum Dialogu „Przełomy”, Dom Ukryty i Dom OUTrialny.
Historia From the Garden House
From the Garden House został zaprojektowany na prywatne zamówienie. Nie był to jednak typowy projekt. Na działce właściciela był już tworzony ogród i zaplanowana była droga. Robert Konieczny musiał wkomponować 200-metrowy dom, tak aby pasował do całości i z nią współgrał. Właścicielowi bardzo zależało na tym, aby pomiędzy domem a ogrodem istniała harmonia, by mógł on płynnie przemieszczać się pomiędzy tymi dwiema sferami. Chciał też od razu po wprowadzeniu się do nowego domu cieszyć się widokiem na piękny ogród, dlatego zdecydował się na tak nietypową kolejność projektu. Robert Konieczny zainspirował się tym podejściem i stworzył dom, który nie tylko współżyje z naturą, ale w pewien sposób stanowi jej integralną część. Dom i ogród funkcjonują więc w pełnej symbiozie, nawzajem się uzupełniając.
Co czyni From the Garden House wyjątkowym?
To pełne podporządkowanie się naturze, dostosowanie się do niej, zamiast zagarniania jej przestrzeni, najbardziej spodobało się jurorom konkursu Archello. Dom ten pochodzi z ogrodu, stąd też właśnie jego nazwa. Ważnym aspektem jest również jego ekologiczne zasilanie — mieszkańcy korzystają z w pełni odnawialnych źródeł, aby nie tylko podziwiać zza okna piękno natury, ale również o nią dbać. Okien w From the Garden House nie brakuje. Konstrukcja pełna jest przeszkleń, które pozwalają cieszyć się pięknymi widokami i wpuścić do domu światło słoneczne. Dużo miejsca przeznaczono również na wyeksponowanie drugiej pasji właściciela domu — sztuki. W projekcie uwzględniono przestrzeń na prywatną galerię. Jego fasada poprzez swój kształt i kolor stanowi przedłużenie ogrodu. To dom jest dla niego tłem, a nie odwrotnie.
From the Garden House, znajdujący się na Dolnym Śląsku, w pełni zasłużył na wyróżnienie przez portal Archello. Jego ciekawy projekt i niebanalna konstrukcja nie są w tym przypadku najważniejsze. Tym, co naprawdę wyróżnia From the Garden House jest jego filozofia. Dom, który zamiast niszczyć naturę, podporządkowuje się jej i z nią współgra jest pomysłem godnym naśladowania.
30 St Mary Axe, znany wcześniej jako Swiss Re Building, to ekskluzywny biurowiec usytuowany w City of London, prestiżowej londyńskiej dzielnicy finansowej. Budynek został ukończony w grudniu 2003 r. i otwarty 28 kwietnia 2004 r. Za projekt konstrukcji odpowiedzialny był wybitny architekt brytyjski Norman Foster.
Tymczasowa instalacja, która znalazła się na Festiwalu Miłości w Londynie została zlecona przez londyńskie Soutbank Centre. Realizacją owej instalacji zajęli się Morag Myerscough i Luke Morgan.
Muzeum Rewolucji Kulturalnej, a raczej specyficzny kontekst, który je otacza, mogłoby śmiało służyć za jedną z ikon sprzeczności współczesnych Chin. Gmach, w którym mieści się wystawa propagująca idylliczny obraz tryumfu maoizmu i przemian z końca lat ’60, mieści się bowiem w centrum dzielnicy butików i usług przeznaczonych dla nowego mieszczaństwa. I chociaż stojące za przedsięwzięciem lokalne władze miasta Dayi, w prowincji Sichuan, podkreślają, że chodziło o zaznaczenie zależności między kulturą, a gospodarką, trudno nie dopatrywać się w zestawieniu muzeum z przestrzenią handlu deklaracji politycznej.
„Your Rainbow Panorama” to niezwykła instalacja stworzona przez artystę Olafura Eliasona. W dosłownym tłumaczeniu instalacja oznacza „twoja tęczowa panorama”. Kolorowy pierścień, wedle koncepcji projektanta, ma być przestrzenią, która zaciera granicę między wnętrzem i otoczeniem.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.