Ścisłe Centrum Warszawy, tuż za kultową Rotundą znajduje się budynek Universalu, aktualnie bardziej znanego jako największy stojak na reklamy, niż Siedziba Handlu Zagranicznego. Jednak już za kilka miesięcy ta sytuacja może ulec zmianie. Pozostaje jednak pytanie czy będzie to zmiana na lepsze?
Budynek Universalu powstał w 1965 roku jako element zabudowy Ściany Wschodniej ulicy Marszałkowskiej. Za aktualny wygląd budynku odpowiedzialna jest grupa architektów pod przewodnictwem Jerzego Kowarskiego. Stworzyli oni koncepcję zabudowy pierzei wschodniej, gdzie budynek Universalu tworzył spójną całość z Rotundą, Domami Towarowymi Centrum oraz trzema mieszkalnymi wieżowcami. Bez wątpienia Universal jest najsłabszym ogniwem tego fragmentu zabudowy. Jednak na tym polu już powstały spory dotyczące zaburzenia koncepcji architektonicznej tego miejsca.
Miejscy planiści uspokajają, że budynek ten, tak jak i cały kompleks, nie są wpisane do ewidencji zabytków. To układ urbanistyczny Ściany Wschodniej znajduje się na liście tak zwanych dóbr kultury współczesnej. Wpis ten nie jest jednak wiążący względem konkretnego budynku, jedynie zachowanie rytmu zabudowy jest tutaj elementem, który trzeba zachować. Z tego też względu Universal może zostać zburzony, a w jego miejsce ma powstać nowoczesny budynek o równie prostej formie. W aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Ściany Wschodniej znajduje się zapis o możliwości zastąpienia tegoż obiektu, nowym, wyższym biurowcem.
Pracownia JEMS Architekci na zlecenie syndyka budynku wykonała koncepcję zabudowy działki po Universalu. Przedstawiony projekt to prostu budynek o wysokości 70 metrów. Na chwilę obecną nie wiemy jednak czy to właśnie ten projekt zostanie zrealizowany, jednak po ostatnich zmianach własnościowych działki możemy spodziewać się lada moment informacji o przetargach, konkursach czy zatwierdzeniu wstępnego projektu.
Właścicielem budynku oraz działki było przedsiębiorstwo Metro-Projekt, nad którego syndykiem czuwa Andrzej Wrzesiński, któremu w ciągu ostatnich dwóch lat nie udało się sprzedać wartej ponad 100 milionów złotych nieruchomości. Dopiero obniżenie ceny do 80 milionów wywołało spore zainteresowanie potencjalnych nabywców. Portal propertynews.pl podał informację, że działka została zakupiona przez austriacką firmę S+B.
W 2015 roku Universal będzie obchodził swoje pięćdziesiąte urodziny. Czy uda mu się ich doczekać? Przekonamy się już za kilka miesięcy.
Koncepcja nowego biurowca na miejscu Universalu, wizualizacja: JEMS Architekci - materiały prasowe.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.