Ciche rewolucje w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Ciche rewolucje w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

O pracowni WWAA znów zrobiło się głośno. Kilka tygodni temu oddano bowiem do użytku opracowaną przez stołecznych dizajnerów Galerię Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Współpraca z MNW nie jest jednak dla WWAA pierwszym prestiżowym zamówieniem wnętrzarskim. Kilka lat temu zespół pod batutą Marcina Mostafy i Natalii Paszkowskiej (współpracujący ze znanym scenografem Borisem Kudličką) opracował wyjątkową przestrzeń dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Recepcja dla artystów we foyer Teatru Wielkiego od początku wydawała się przedsięwzięciem trudnym. Wnętrza teatru, zniszczone w czasie wojny i odbudowywane do połowy lat ’60 przez Bohdana Pniewskiego (autora m.in. wnętrz sejmowych i Domu Chłopa – Hotelu Gromada) wymagały od architektów uszanowania historycznego kontekstu. WWAA przy renowacji hallu oparli się w związku z tym na postulacie twórczej renowacji.

“Wszystkie powstałe koncepcje są ściśle związane z zastanym kontekstem. Zaprojektowane przez Bohdana Pniewskiego formy są reinterpretowane w innym materiale lub w innej funkcji i stanowią most pomiędzy nowo stworzonymi implantami a elementami istniejącymi. Istniejący na marmurowej okładzinie wzór został odtworzony jako funkcjonalna ściana szatni. Składane stalowe wieszaki na tle drewna oraz oświetlenie na tle sufitu powtarzają rytm zastanych kamiennych szczelin.”

Oprócz recepcji, studio WWAA opracowało również projekty odświeżenia głównego foyer teatru. Uwagę zwracają szczególnie bary, których fronty opracowano w powyginanej blasze. W poszczególnych polach, ustawionych pod przeciwnymi katami, odbijają się raz płyty posadzki, raz fragmenty marmurowej okładziny ścian.

zdjęcia: Jakub Certowicz, dzięki uprzejmości pracowni projektowej WWAA.teatr wielki2

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.