Szklany kolos: Kraanspoor w Amsterdamie

Szklany kolos: Kraanspoor w Amsterdamie

Czy rewitalizacja przestrzeni postindustrialnej musi polegać jedynie na adaptacji i odnowieniu? W Holandii takie podejście uznano by za niewystarczające. Alternatywy, które proponują architekci z kraju tulipanów chcielibyśmy przedstawić na przykładzie amsterdamskiego Kraanspoor.

Kraanspoor znaczy tyle co suwnica, albo tor. Nazwa budynku stojącego na terenie dawnej stoczni NDSM wzięła się stąd, że zbudowano go na fundamentach dźwigu. Szklana bryła została ustawiona na żelbetonowej strukturze portowej suwnicy w taki sposób, aby nie tylko konserwować i restaurować architekturę przemysłową, ale żeby wejść z nią w twórczy dialog.

PŁYWAJĄCA PANORAMA


Budynek składa się z trzech pieter. Z okien poszczególnych pomieszczeń roztaczają się imponujące widoki. Struktura suwnicy określiła gabaryty budynku bardzo nietypowo. Długość: 270 metrów i szerokość: 13,5 metra zrobiły z Kraanspoor rodzaj punktu widokowego otwierającego się na panoramę portu z jednej strony i morza z drugiej.

Twórcy projektu, biuro OTH przyznają, że dużym wyzwaniem było wyliczenie maksymalnej siły obciążenia, jaką wytrzyma struktura dźwigu. Ostatecznie do wartości materiału zdefiniowały formy i wybór materiałów. Kolosa wykonano na stalowym szkielecie. Zastosowano lekkie podłogi i stropy. Prosty plan pozwolił na schowanie rur i kabli w strukturze nośnej.

SZKLANA SKÓRA


Jednym z najciekawszych elementów projektu jest jego dwuwarstwowa fasada. W elewacji zastosowano rodzaj ruchomych szklanych żaluzji dzięki czemu można mechanicznie sterować przepuszczaniem światła. Nietypowa fasada umożliwia również efektywne wietrzenie biur i regulację temperatur zimą i latem, na zasadzie podobnej, co okna pasywne. Technologię – w Holandii bardzo rzadko spotykaną – opracowali Austriacy z GIG Fassaden (znanej polskim architektom dzięki firmie Internorm, należącej do tego samego holdingu).

Szklane żaluzje o łącznej powierzchni 6 000 metrów kwadratowych w połączeniu z zewnętrzną szklaną skorupą umożliwiły nie tylko regulację oświetlenia budynku i jego wydajną termoizolację, ale przede wszystkim ustanowiły niespotykane wcześniej standardy budownictwa ekologicznego. Sam budynek w 2008 roku został obsypany nagrodami na MIPIM w Cannes (m.i.n. Green Building Award & Special Jury Award).

Fotografie:  ©  GIG Fassaden

Główna fotografia: © OTH

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.