Domy na skraju klifu. Bolder Star Lodges
Norweskie studio Snøhetta prezentuje dom na skraju klifu w Lysefjorden w Norwegii. Budynek zachwyca niestandardowymi widokami z okna i skromnymi wnętrzami zaprojektowanymi przez firmę Vipp.
Jedna z ikon dwudziestowiecznej inżynierii, Wieża Szukowa, już niebawem może zniknąć z pejzażu Moskwy. W lutym zapadła na centralnym szczeblu decyzja o rozbiórce prawie stuletniej metalowej konstrukcji. I chociaż Moskwiczanie niespecjalnie przejęli się zapowiedzią architektonicznych zmian, zawrzało na szczeblu międzynarodowym. W komitecie obrony Wieży Szukowa stoją nie tylko ludzie ze świata sztuki (żeby wymienić tu tylko dyrektora londyńskiej Tate sir Nicholasa Serotę i historyka Jean-Louis Cohena), ale i praktycy architektury: Norman Foster, Rem Koolhaas, Guy Nordenson czy Leslie E. Robertson.
Dyskusja dotyczy 160-cio metrowej stalowej konstrukcji w kształcie teleskopu, na której szczycie umieszczono nadajnik radiowy. Budowa zlecona przez samego Lenina zakończona została w 1922 roku. To co możemy dziś oglądać w Moskwie to jednak tylko echo śmiałego projektu Szukowa. Inżynier planował konstrukcje dwukrotnie wyższą i na początku lat ’20-stych przedstawiał szeroką dokumentację świadczącą o technicznych możliwościach realizacji. Niedobór stali w ZSRR udaremnij jednak plany.
Wieża, podobnie jak jej sławna krewna, wieża Eiffla, ma przejrzystą konstrukcję. Prosty, czytelny profil idealnie współgra z geometrycznymi zasadami konstrukcji. Jeśli patrzeć na nią w kontekście innych projektów sowieckiej awangardy (jak np. Trybuna Lenina zaprojektowana przez El Lissitzky’ego) okaże się że mamy do czynienia z unikatem. Wieża Szukowa zachowała się bowiem do dziś w niezmienionej formie.
Co jest przyczyną pomysłu o rozbiórce? Demontaż wieży zlecono ze względu na postępująca korozję materiałów. Główny architekt Moskwy, Siergiej Kuzniecow, zwraca uwagę, że obiekt przez lata stał odłogiem i zaniedbano poszukiwania środków na jego rewitalizację. Zdaniem Kuzniecowa wieżę można by, w perspektywie dziesięciu lat, odbudować. Ministerstwo Kultury zaznacza, że trzeba by jednak zmienić lokalizację. Czy w całym zamieszaniu idzie więc o problem atrakcyjnej działki budowlanej?
Gdyby było tak rzeczywiście, doraźne interesy mogły by pozbawić Moskwę jednego z najciekawszych pomników nowoczesnej inżynierii. Wieża, o którą toczy się bój jest tak naprawdę jedną z ostatnich zachowanych realizacji tego typu. Władimir Szuchow realizacje tego typu zaczął opracowywać jeszcze w epoce carskiej. Pierwszą wieżę w kształcie hiperboloidy obrotowej zaprojektował w 1896 roku. Łatwość w montażu i transporcie prefabrykantów sprawiły, że obiekt udało się zmontować zaledwie w trakcie kilku miesięcy. W ciągu dwudziestu lat poprzedzających rewolucję październikową zbudowano w Rosji prawie 200 podobnych obiektów, przeznaczając je na wieże ciśnień, latarnie morskie i anteny radiowe. Moskiewska wieża jest najwyższą realizacją tego typu.
Norweskie studio Snøhetta prezentuje dom na skraju klifu w Lysefjorden w Norwegii. Budynek zachwyca niestandardowymi widokami z okna i skromnymi wnętrzami zaprojektowanymi przez firmę Vipp.
Muzeum Friedera Burda w niemieckim Baden Baden to nowoczesny budynek malowniczo powiązany z otaczającym go ogrodem. Przyjazny dla spacerowicza i atrakcyjny wizualnie stał od razu po inauguracji jedną z modernistycznych ikon miasta. Nie dość, że przez swoje osadzenie w zieleni muzeum nawiązuje do miejscowego Staatliche Kunsthalle, to jeszcze zaprojektowane zostało przez Richarda Meiera, jedną z gwiazd amerykańskiej architektury i laureata Pritzkera.
Jak przerobić osiedlową szarą kostkę na „bryłę z charakterem”? Twórcy niemieckiego projektu die Baupilotenz Uniwersytetu Technicznego w Berlinie dają kilka praktycznych wskazówek.
Odysei Hotelu Cracovia ciąg dalszy. Tym razem krakowskim dyskusjom towarzyszą jednak szczególnie ponure nastroje. Trwające już kilka lat zakusy dewelopera na zmianę formy budynku doprowadziły wreszcie do zmiany zapisu o ochronie budynku jaki figurował w projekcie planu miejscowego.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.