The Einstein Tower

The Einstein Tower

The Einstein Tower, czyli Wieża Einsteina to obserwatorium astrofizyczne znajdujące się w Parku Naukowym w Poczdamie, w Niemczech.

Zbudował je niemiecki architekt żydowskiego pochodzenia, Erich Mendelsohn. Pomysł na skonstruowanie budynku zrodził się w 1917 r., lecz początkowo brakowało funduszy na jego realizację. Po przeprowadzeniu zbiórki pieniędzy budowa rozpoczęła się w 1919 r. i zakończyła w 1921 r. Oficjalną działalność obserwatorium rozpoczęło w 1924 r.

Budynek został usytuowany na szczycie poczdamskiego Telegraphenbergu, tak żeby pomieścić duży i nowoczesny teleskop słoneczny, którego średnica obiektywu wynosiła 60 cm, zaś ogniskowa 14 m. Autorem tego urządzenia był astronom Erwin Finlay-Freundlich. Zadaniem teleskopu była weryfikacja tez Einsteina zawartych w jego rewolucyjnej Teorii względności, jednak genialny fizyk nigdy nie miał okazji pracować w obserwatorium, chociaż wspierał ten projekt.

Ta obła, gładka i asymetryczna biała budowla stwarza wrażenie jakby była wykonana z gliny. W rzeczywistości zbudowano ją z cegły pokrytej sztukaterią. W skład struktury wchodził też beton, który pierwotnie miał stanowić o sile i wyrazie konstrukcji, jednak z uwagi na spowodowany działaniami wojennymi deficyt tego surowca, wybrano tańszą i łatwiej dostępną cegłę. Wpłynęło to negatywnie na trwałość ścian obserwatorium; już pięć lat po powstaniu budynek poddano pierwszemu remontowi, gdyż w jego wnętrzu panowała wilgoć.    

foto. Marcus Winter from Potsdam, Germany [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Podczas prac projektowych, które, jak głosi plotka, Mendelsohn wykonał w okopach I wojny światowej, architektowi przyświecała idea zilustrowania za pomocą budynku koncepcji muzycznych oraz teorii fizycznych Einsteina. W efekcie powstał bajkowy domek, uważany przez krytyków za arcydzieło architektury ekspresjonistycznej.

The Einstein Tower został poważnie uszkodzony przez alianckie bomby podczas II wojny światowej. Dopiero w 1999 r., z okazji 75 rocznicy powstania obiekt poddany został kompleksowej renowacji.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.