The Einstein Tower, czyli Wieża Einsteina to obserwatorium astrofizyczne znajdujące się w Parku Naukowym w Poczdamie, w Niemczech.
Zbudował je niemiecki architekt żydowskiego pochodzenia, Erich Mendelsohn. Pomysł na skonstruowanie budynku zrodził się w 1917 r., lecz początkowo brakowało funduszy na jego realizację. Po przeprowadzeniu zbiórki pieniędzy budowa rozpoczęła się w 1919 r. i zakończyła w 1921 r. Oficjalną działalność obserwatorium rozpoczęło w 1924 r.
Budynek został usytuowany na szczycie poczdamskiego Telegraphenbergu, tak żeby pomieścić duży i nowoczesny teleskop słoneczny, którego średnica obiektywu wynosiła 60 cm, zaś ogniskowa 14 m. Autorem tego urządzenia był astronom Erwin Finlay-Freundlich. Zadaniem teleskopu była weryfikacja tez Einsteina zawartych w jego rewolucyjnej Teorii względności, jednak genialny fizyk nigdy nie miał okazji pracować w obserwatorium, chociaż wspierał ten projekt.
Ta obła, gładka i asymetryczna biała budowla stwarza wrażenie jakby była wykonana z gliny. W rzeczywistości zbudowano ją z cegły pokrytej sztukaterią. W skład struktury wchodził też beton, który pierwotnie miał stanowić o sile i wyrazie konstrukcji, jednak z uwagi na spowodowany działaniami wojennymi deficyt tego surowca, wybrano tańszą i łatwiej dostępną cegłę. Wpłynęło to negatywnie na trwałość ścian obserwatorium; już pięć lat po powstaniu budynek poddano pierwszemu remontowi, gdyż w jego wnętrzu panowała wilgoć.
Podczas prac projektowych, które, jak głosi plotka, Mendelsohn wykonał w okopach I wojny światowej, architektowi przyświecała idea zilustrowania za pomocą budynku koncepcji muzycznych oraz teorii fizycznych Einsteina. W efekcie powstał bajkowy domek, uważany przez krytyków za arcydzieło architektury ekspresjonistycznej.
The Einstein Tower został poważnie uszkodzony przez alianckie bomby podczas II wojny światowej. Dopiero w 1999 r., z okazji 75 rocznicy powstania obiekt poddany został kompleksowej renowacji.
Beton dekoracyjny na ścianę to jeden z największych hitów wnętrzarskich ostatnich lat! Jak zaaranżować wnętrze w nowoczesnym stylu, aby uzyskać nowoczesne wnętrze w eleganckim wydaniu? Jakie kolory i elementy mogą nam ogrzać surowy beton? Przeczytaj sam!
Jeżeli wydaje się wam, że popularne przysłowie o szewcu, który chodzi bez butów, może funkcjonować w świecie architektury, to grubo się mylicie. Dla architekta własny dom mieszkalny staje się często odzwierciedleniem jego artystycznej wizji, niepodległą enklawą, w której może w pełni zaprezentować światu swoje twórcze "ja" bez potrzeby kompromisu z marudnym klientem czy wiecznie tnącym koszty deweloperem.
Kilkuletnia batalia prawna między inwestorem, projektantami i wykonawcą doprowadziła do wyroku sądu: Harmon Hotel musi zostać rozebrany. Rozbiórka, na którą całe Las Vegas czeka już od prawie roku, ma zacząć się już latem.
Kilka miesięcy temu Sir Norman Foster przedstawił projekt SkyCycle (zakładał on zbudowanie w Londynie ścieżek rowerowych i szlaków pieszej komunikacji ponad liniami kolejowymi i trasami szybkiego ruchu) jedni wzięli go za utopijny, drudzy – za proroczy. Podzielenie głosów krytyki w przypadku Fostera dziwi tym mocniej, że premiera koncepcji spięcia Santiago gigantyczną rowerową ścieżką, którą przedstawiło w tym tygodniu studio Elemental spotkało się tylko z aplauzem. Czemu Foster musiał tłumaczyć się ze swoich ekologicznych pomysłów, a Elemental przyjmowany jest ciepło już od progu?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.