Osiedle socjalne Quinta Monroy

Osiedle socjalne Quinta Monroy

Czy nie ma dla slumsów innej alternatywy niż kontenery socjalne i klaustrofobiczne blokowiska? Chilijscy architekci pracujący od ponad dziesięciu lat w Elementalu z dumą prezentują szereg ciekawszych rozwiązań.

Flagowym projektem realizującym społeczne postulaty twórców jest przebudowa osiedla Quinta Monroy w Iquique, na północy kraju. W Iquique lokalne władze postawiły przed studiem architektonicznym wymogi głównie ekonomiczne. Realizacja musiała utrzymać się w granicach wcześniejszego dzikiego osiedla, tak aby miasto nie musiało inwestować w grunty. Na niespełna 5 000 metrów miała zmieścić się setka rodzin. Elemental dysponując, delikatnie mówiąc, skromnym budżetem zdecydował się więc jedynie na przebudowę istniejących baraków, a nie stawianie nowych jednostek od fundamentów.

Efekt? Zrównoważona urbanizacja. Poziom życia mieszkańców osiedla znacząco wzrósł, mimo że uniknięto typowej decentralizacji. W Chile, podobnie jak w Europie, problem dzikich slamsów lokalne samorządy próbują bowiem zazwyczaj rozwiązać przez przenoszenie lokatorów na przedmieścia i peryferia. Elemental wyłamał się z urzędniczego schematu i oddał głos samym zainteresowanym. Realizację prac poprzedziły serie konsultacji z lokatorami i indywidualne dostosowania projektów pod potrzeby każdej z rodzin.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni? Trudno oprzeć się wrażeniu, że Quinta Monroy, choć była projektem eksperymentalnym, może mieć realny wpływ na zmiany w lokalnym sposobie myślenia o rewitalizacji slumsów. W ciągu najbliższych dwudziestu lat chilijski rząd zamierza wydać na realizacje mieszkaniowe blisko 10 bilionów dolarów! Awangardowy sposób myślenia o tym, jak można projektować tanie, funkcjonalne i co chyba najważniejsze, integrujące mieszkańców osiedla, może współkształtować renesans lokalnego sektora budowlanego.

Fotografie dzięki uprzejmości Elemental.

 

 

QUINTA_MONROY_08 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.