Wielki Meczet Szejka Zajida

Wielki Meczet Szejka Zajida

Ten jeden z największych meczetów świata, położony w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Zabi olśniewa przepychem formy oraz bogactwem detali. 

Obiekt powstał w latach 1996 – 2007 z inicjatywy pierwszego prezydenta ZEA, szejka Zajida ibn Sultana Al Nahajjana. Zajmuje powierzchnię 22 412 m², a jego dziedziniec posiada 1048 kolumn oraz 82 kopuły. Kopuła główna jest największą kopułą na świecie – ma 85 m wysokości i średnicę 32,8 m. W meczecie może przebywać 42 tys. wyznawców, a główna sala modlitewna może pomieścić 7126 osób. Konstrukcja oraz betonowe fundamenty zostały wykończone greckim oraz włoskim białym marmurem.

Szejk Zajid ibn Sultan Al Nahajjan marzył o zbudowaniu obiektu, w którym kumulowałaby się kulturowa różnorodność islamskiego świata, jego kultura, tradycja oraz obyczaje, a także architektoniczna nowoczesność. Dlatego misję wykonania projektu budynku powierzył doświadczonemu architektowi syryjskiemu Yousefowi Abdelkyemu, który zainspirował się tradycyjnym budownictwem perskim oraz indyjsko-islamskim. Za idealny wzór posłużył mu zbudowany w XVII w., tzw. Meczet Cesarski, znajdujący się w we wschodnim Pakistanie, w stolicy prowincji Pendżab, Lahaur.

foto. wikimedia commons, CC BY-SA 4.0

W budowie Wielkiego Meczetu wzięło udział ponad 3000 pracowników i 38 podwykonawców. Za względu na wysoką jakość oraz trwałość, do budowy obiektu wykorzystano głównie materiały szlachetne, takie jak: złoto, marmur, kryształy, kamienie półszlachetne oraz bogato zdobioną ceramikę. W prace konstrukcyjne zaangażowano rzemieślników m.in. z Indii, Włoch, Niemiec, Egiptu, Turcji, Maroka, Pakistanu, Malezji, Iranu, Chin, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Republiki Macedonii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Na czterech rogach dziedzińca znajdują się cztery minarety, które wznoszą się na wysokość około 107 m. Dziedziniec o kwiecistym wzornictwie ma około 17 000 m2  i jest uważany za największy przykład marmurowej mozaiki na świecie.

Wewnątrz Wielkiego Meczetu, w głównej sali modlitewnej znajduje się imponujących rozmiarów (5 627 m2, 35 ton) wełniany dywan, uważany za największy na świecie, zaprojektowany przez irańskiego artystę Aliego Khaliqiego i wyprodukowany przez Iran's Carpet Company. Ogromne wrażenie robi także siedem ogromnych kryształowych żyrandoli wykonanych przez niemiecką firmę Faustig. Uwagę zwraca także unikalny system oświetleniowy, zaprojektowany przez specjalistów z firmy Speirs and Major Associates. Ma on odzwierciedlać poszczególne fazy księżyca.

foto. wikimedia commons, CC BY-SA 4.0

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.