Willa La Jolla

Willa La Jolla

W nieco kiczowatym przedsięwzięciu kurortowo-willowym, La Jolla na peruwiańskim wybrzeżu Pacyfiku odznacza się swoją klarowną i minimalistyczną bryłą dom projektu Juana Carlosa Doblado. Stojący nieco na uboczu okazałych apartamentowców, oddalony od sztucznego jeziora rodem z katalogów biur podróży, dom – jakby ironicznie nazwany tak samo jak niedalekie założenie – La Jolla – wydaje się tworzyć kontekst sam dla siebie.

Z zewnątrz budynek zakomponowano z obszernych białych płaszczyzn poprzecinanych wertykalnymi oknami. Szerokie przeszklenia znajdują się jedynie na piętrze, usytuowane na wewnętrznym rozcięciu bryły, tak aby nie było ich widać od strony fasad.

Willę skonstruowano odnosząc się do nowożytnego sposobu myślenia a funkcjach wnętrza. Parter stanowi część intymną. Rozplanowano tam siedem niezależnych sypialni, każdą wyposażoną w węzeł sanitarny. Na piętrze, niby na włoskim piano nobile, umieszczono część publiczną z obszernym, otwartym na krajobraz tarasem. Obie część łączy hol-klatka schodowa o podwójnej wysokości.

Zdjęcia dzięki uprzejmości studia Juana Carlosa Doblado

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.