Projektem Bałtyckiego Parku Sztuki biuro WXCA nie tylko udowodniło swoją międzynarodową rangę, ale potwierdziło również, że czegokolwiek architekci się nie dotkną – zamienia się w złoto.
Studio, znane w kraju głównie z projektu Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, tym razem doceniono zostało przez jury międzynarodowego konkursu ogłoszonego w Estonii. Konkurs miał na celu znalezienie najlepszego rozwiązania przestrzennego dla parku i gmachu wystawowego w sercu miasteczka Parnawa (Pärnu).
Na konkurs wpłynęło 78 zgłoszeń z 21 krajów. Polacy bezdyskusyjnie zdobyli jednak laur pierwszeństwa. Za sukcesem projektu stoją: Zbigniew i Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Michał Czerwiński, Sebastian Kochel.
Bałtycki Park Sztuki ma być prężnie działającym ośrodkiem kultury wspólnym dla dziewięciu państw bałtyckich. Architektura otwarta na komunikację podkreśla solidarnościowy charakter przedsięwzięcia, wyraża ideę wymiany, tak ważną w mieście o hanzeatyckiej tradycji kulturowej. Zgrupowanie pawilonów wokół wodnej agory umożliwiło architektom, nie tylko osiągnięcie ciekawej rozbitej formy, ale również humanistyczna ideologizację projektu.
Materiały: www.arhliit.ee
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.