Vanna Venturi House
Vanna Venturi House, jedno z przełomowych dzieł architektury postmodernistycznej, usytuowany jest w sąsiedztwie Chestnut Hill w Filadelfii, w Pensylwanii.
Kiedy na początku zeszłego roku oddano do użytku Lofty Platinium przy ul. Inowrocławskiej we Wrocławiu, wiadomo już było że jest to początek małej rewolucji. W czasie wydawania kluczy do lokali dawnej destylarni braci Wolf, we Wrocławiu trwały już prace nad kolejnymi realizacjami.
Jedną z nich są lofty na Przedmieściu Oławskim. Nowa Papiernia, bo o nią chodzi, to kompleks dwóch budynków, stworzonych z fabryki założonej w 1889 roku. Koncepcję rewitalizacji ceglanego gmachu powstało w pracowni AP Szczepaniak. Przy zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego we Wrocławiu prace są już na finiszu. Inauguracja nastąpi w drugiej połowie 2014 roku.
W dwóch poniemieckich budynkach łącznie będzie 76 mieszkań o powierzchni od 35 do 100 metrów kwadratowych (lub większych, bo mieszkania będzie można także łączyć). Osiedle dzieli się na kilka części. W pierwszym budynku znajdą się 53 lofty, w drugim, nieco mniejszym: 23 mieszkania. Dodatkowo na parterze budynku pomyślano lokale usługowe, na poziomie -1 – parking na prawie sto samochodów.
Rewitalizowane pomieszczenia mają nawiązywać estetyką do dawnych budynków przemysłowych. Część detali, jak na przykład sklepienia i wykroje okien zostaną zachowane i wkomponowane w nowe mieszkania. W części z nich zakonserwowane zostaną również oryginalne ceglane ściany. Teren przed starą papiernią czeka jednak poważniejsza metamorfoza. Architekci postanowili stworzyć patio z fontanną, plac zabaw, teren zielony z ławkami i parkingiem dla rowerów.
Inwestorem jest firma Red Real Estate Development.
Vanna Venturi House, jedno z przełomowych dzieł architektury postmodernistycznej, usytuowany jest w sąsiedztwie Chestnut Hill w Filadelfii, w Pensylwanii.
8 maja po raz dziesiąty przyznano międzynarodowe nagrody architektoniczne Brick Award. W tej edycji konkursu, premiującego najlepsze realizacje, do budowy których wykorzystano ceramikę budowlaną, nominowano ponad 300 budynków z 26 krajów. W ścisłym gronie 50 finalistów znalazły się dwa polskie projekty: budynek mieszkalny przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, zrewitalizowane przez biuro AiR Jurkowscy-Architekci. Międzynarodowe jury, w którym zasiadła prof. Ewa Kuryłowicz, wyłoniło zwycięzców w pięciu kategoriach, zaś organizator konkursu, austriacka firma Wienerberger, przyznał dwie nagrody specjalne dla budynków zbudowanych z materiałów producenta.
Budowa nowego gmachu dworca Łódź Fabryczna wre w najlepsze już od kilku miesięcy. Kolejarze, aby nie dać nam zapomnieć o przedsięwzięciu i podkręcić nieco temperaturę postanowili zrobić wszystkim miłą niespodziankę. Prezent, który serwuje nam dziś PKP to wizualizacje trzymanych dotąd w tajemnicy projektów wnętrz budynku.
Rozpoczęto już pracę nad nowoczesnym obiektem, który ma służyć przede wszystkim żeglarzom oraz pełnić funkcje publiczne. Ma on powstać przy nabrzeżu Beniowskiego. Jest to element programu Polskiego Związku Żeglarskiego, wspieranego przez władze miasta. Obiekt ma zostać zbudowany do roku 2016. Oprócz samego portu w skład kompleksu mają wchodzić hotele, restauracje oraz centra handlowe. Dostępne będą także pomieszczenia umożliwiające funkcjonowanie klubom żeglarskim. Cały kompleks ma być jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.