10 najciekawszych konstrukcji w Kopenhadze i Malmö, cz. II

10 najciekawszych konstrukcji w Kopenhadze i Malmö, cz. II

Bella Sky Hotel, foto. Fred Romero, wikimedia.org

Jeszcze raz powracamy do industrialnej, niezwykle różnorodnej pod względem architektonicznym Skandynawii. Wciąż przyglądamy się najciekawszym konstrukcjom znajdującym się w megalopolis, jakie tworzą Kopenhaga oraz Malmö. Oto druga część naszej listy. Zapraszamy!  

1. The Knotted Gun, Malmö

The Knotted Gun, Malmö, foto. Eduard47 [CC BY-SA 4.0]

Ta mocno rzucająca się w oczy rzeźba znajduje się w pobliżu głównego dworca kolejowego Malmö. Autorem obiektu jest Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), wybitny szwedzki malarz i rzeźbiarz. Inspiracją do stworzenia "rewolweru" była tragiczna śmierć Johna Lennona w 1980 r. Muzyk został zamordowany w bramie swojego domu na Manhattanie przez niepoczytalnego fana Marka Davida Chapmana. 

Chapman wystrzelił w stronę Lennona pięć pocisków ze swojego Colta Python 357 Magnum i to właśnie tę broń uwiecznił w brązie Reuterswärd, z tą różnicą, że koniec lufy Colta jest zasupłany. Nieopodal "rewolweru" znajduje się korespondująca z nim pokaźna kwadratowa rzeźba z otworem w środku. 

Praca szwedzkiego artysty od 1993 r. jest symbolem Non-Violence Project - organizacji non-profit, której celem jest zmienianie rzeczywistości za pomocą wszystkich dostępnych pokojowych środków. Z czasem na całym świecie powstało 31 rzeźb - rewolwerów, m.in. w Szwajcarii, Indiach, Francji, Chinach, Meksyku. Najsłynniejsza, wykonana w roku 1985, również przez Reuterswärda, znajduje się przed siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.   

Od nazwy organizacji Non-Violence Project rzeźba Reuterswärda określana jest również jako Non-Violence sculpture

2. Tietgenkollegiet (2005-2006), Kopenhaga

Tietgenkollegiet, foto. Rob Deutscher from Melbourne, Australia [CC BY 2.0]

Miasteczka akademickie nie cieszą się pozytywną opinią Polaków. Rodzime kampusy kojarzą się zazwyczaj z przeludnionymi, hałaśliwymi i zaniedbanymi budynkami, gdzie trwa nieustająca libacja. Zupełnie inaczej sprawy mają się w stolicy Danii. Usytuowany w dzielnicy Ørestad Tietgen Tietgenkollegiet (ang. Tietgen Student Hall), zaprojektowany przez architektów z prestiżowego biura Lundgaard & Tranberg budynek zaskakuje swoją oryginalną bryłą. 

Akademik, który swoją nazwę zawdzięcza duńskiemu przemysłowcowi oraz finansiście C.F. Tietgen'owi (1829-1891), doczekał się istotnej nagrody jaką jest RIBA European Award. Tietgenkollegiet to przede wszystkim 360 pokoi o wysokim standardzie w czterech rozmiarach: 26, 29, 33, 42 m². W każdym z nich znajdziemy osobną łazienkę. Pokoje połączone w tzw. bloki posiadają także dużą, jasną kuchnię oraz pokój dzienny, przeznaczony do wspólnego spędzania czasu wolnego. 

Ten okrągły budynek posiada siedem pięter i jest podzielony na sekcje. W części parterowej funkcjonuje elegancka kawiarnia, skomputeryzowane sale do nauki, pralnia oraz warsztat. Nie zabrakło również nowoczesnej sali konferencyjnej oraz koncertowej. Centralnym punktem akademika jest imponujący dziedziniec, który pełni funkcję integracyjną. Idea stworzenia studenckiej wspólnoty miała decydujący wpływ na kształt obiektu, który architektonicznie nawiązuje do południowochińskich murowanych wiosek Hakka. Duńscy projektanci, podkreślając ich komunalny charakter, chcieli wpłynąć na społeczną świadomość żaków.       

3. Lilla Torg, Malmö

Lilla Torg, foto. Jorchr [CC BY-SA 3.0]

Lilla Torg czyli Mały Rynek usytuowany przy placu głównym Stortorget w dzielnicy Gamla Staden, będącej po prostu Starym Miastem. W XVII w. Lilla Torg był dużym targiem, gdzie mieszkańcy miasta handlowali artykułami spożywczymi. Obecnie jest turystyczną wizytówką Malmö. Tętni życiem szczególnie w okresie letnim, będąc zagłębiem ekskluzywnych i niestety dość drogich kawiarni oraz restauracji. Rynek przyciąga także swoją zabytkową architekturą.    

4. Royal Danish Playhouse (2008), Kopenhaga 

Royal Danish Playhouse, foto. Mahlum [Public domain]

Budynek będący siedzibą Królewskiego Teatru Duńskiego położony jest w sercu Kopenhagi, w dzielnicy Frederiksstaden. Został zaprojektowany przez czołowe duńskie biuro Lundgaard & Tranberg odpowiedzialne za m.in. przedstawiony już przez nas cudowny akademik Tietgenkollegiet.     

Za główny budulec teatru posłużyła ciemnobrązowa cegła, która została stworzona specjalnie na potrzeby tej realizacji. Znaczna część elewacji budynku pokryta jest szkłem. Jednak na plan pierwszy konstrukcji wysuwa się masywny, wykonany z miedzi sześcian stanowiący sceną główną. 

Royal Danish Playhouse prawie w połowie usytuowany jest nad powierzchnią wody. Dzięki temu widzowie, którzy przed spektaklem zdecydują się skorzystać z teatralnej restauracji, mogą podziwiać spektakularny panoramiczny widok portu. Budynek otacza drewniana promenada pozwalająca na swobodne spacerowanie i korzystanie ze zdrowego morskiego powietrza.  

W 2008 r. Royal Danish Playhouse, nazywany przez Duńczyków Skuespilhuset, otrzymał nagrodę RIBA European Award. Co ciekawe, projekt krzeseł znajdujących się w sali teatralnej również został uhonorowany statuetką Red Dot Design Award.    

5. Zlatan Court (2007), Malmö

Zlatan Court, źródło: www.inspirock.com

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć miejsca na interesujący przykład małej architektury sportowej. Zlatan Court to osiedlowe boisko piłkarskie ufundowane przez najlepszego piłkarza w historii szwedzkiego futbolu - Zlatana Ibrahimovicia, słynącego z niewyparzonego języka i przepięknych bramek zdobywanych w ekwilibrystyczny sposób. Oprócz piłkarza w przedsięwzięcie zaangażowała się firma zarządzająca nieruchomościami - MKB Fastighets AB oraz koncern Nike. 

Boisko usytuowane jest w dzielnicy Rosengård i stanowi swoisty hołd dla dokonań pozostającego aktywnym zawodnikiem Ibrahimovicia. Podczas oficjalnej inauguracji obiektu 8 października 2007 r. obecny był sam piłkarz. To właśnie w miejscu, gdzie położone jest boisko Zlatan, stawiał swoje pierwsze sportowe kroki. 

Zlatan Court otoczone jest siatką, której fragment pokrywa drewniany płot ozdobiony wizerunkiem bramki, sylwetką Ibrahimovica oraz znakiem graficznym firmy Nike. Na fragmencie podłoża zaś wyryto w gwieździe odcisk stopy oraz autograf piłkarza. Boisko posiada własne oświetlenie, umożliwiając młodym adeptom futbolu zdobywanie goli również po zachodzie słońca.     

6. Bella Sky Hotel (2011), Kopenhaga 

Bella Sky Hotel, foto. Bjarne64 [CC BY-SA 3.0]

Planując wizytę w stolicy Danii warto pomyśleć o skorzystaniu z usług właśnie tego hotelu. Oprócz bardzo wysokiego standardu (hotel jest bowiem czterogwiazdkowy) konstrukcja już z oddali hipnotyzuje swoją oryginalną architekturą. Budynek składa się z dwóch nieregularnych, powyginanych brył, połączonych tunelem w strefie najwyższych pięter. 

Posiadający 23 kondygnacje oraz 814 pokoi gościnnych Bella Sky jest największym hotelem w Skandynawii, a także jednym z najwyższych budynków w stosunkowo nisko zabudowanej Kopenhadze. Jego dwie wieże liczą po 76,5 m. Usytuowany jest niespełna 5 km od ścisłego centrum miasta oraz od portu lotniczego.   

Posiadający łączną powierzchnię 42 000 m² obiekt został zaprojektowany przez duńską grupę 3XN. Architekci oparli swój projekt na tradycyjnych skandynawskich koncepcjach skontrastowanych z rozwiązaniami charakterystycznymi dla minimalizmu. Na uwagę zasługuje wystrój wnętrza hotelu, za który odpowiedzialni byli wybitni projektanci - Arne Jacobsen oraz Finn Juh. Ta wybuchowa mieszanka zaowocowała wyróżnieniem Best Architecture in Europe w konkursie International Hotel Awards.       

7. Malmö stadsbibliotek (1905), Malmö 

Malmö stadsbibliotek, foto. Jonn Leffmann [CC BY 3.0]

Jeżeli wygląd budynku, w którym znajduje się biblioteka miałby realny wpływ na ilość przeczytanych książek, to mieszkańcy Malmö byliby w ścisłej czołówce światowych rankingów czytelniczych.

Otwarcie Malmö stadsbibliotek odbyło się 12 grudnia 1905 r., a od 1946 r. jej siedziba znajduje się w pierwotnie zbudowanym dla Muzeum Malmö "zamku" Regementsgatan. Budynek ten został zaprojektowany przez Johna Smedberga i Fredrika Sundbärga na podobieństwo renesansowych szwedzkich oraz duńskich zamków. 

Obecnie zbiory tej publicznej biblioteki liczą ponad pół miliona pozycji zgromadzonych na różnych nośnikach (książki, czasopisma, płyty CD, DVD, gry planszowe, komputerowe). 

Prócz budynku głównego, odrestaurowanego pod koniec lat dziewięćdziesiątych, w skład Malmö stadsbibliotek wchodzi również tzw. Kalendarz światła (otwarty w 1997 r.) oraz Cylinder, gdzie mieszczą się pomieszczenia informacyjne oraz klimatyczna kawiarenka.    

8. Københavns Havnebade, Kopenhaga

Københavns Havnebade, foto. milgrammer [CC BY 2.0]

Københavns Havnebade, czyli kąpielisko w porcie, to rekreacyjny zbiornik wodny usytuowany na kopenhaskim nabrzeżu, zaprojektowany przez biuro PLOT (BIG + JDS). Kąpielisko jest przykładem mądrze zaplanowanej przestrzeni publicznej. Jego ogromną zaletą jest bliskie sąsiedztwo ścisłego centrum miasta. W słoneczne letnie dni, dzięki bliskiej odległości od kluczowych punktów Kopenhagi, z obiektu korzystają setki osób.

Od chwili otwarcia konstrukcji, na przestrzeni kilkunastu lat, w stolicy Danii powstało wiele bliźniaczych obiektów, co niewątpliwie zwiększyło jej turystyczną atrakcyjność.

9. Kungsparken (1872), Malmö  

Kungsparken, foto. Jorchr [CC BY-SA 3.0]

Nie samymi budynkami żyje człowiek, dlatego w zestawieniu postanowiliśmy umieścić jeden z najpiękniejszych parków Skandynawii. Kungsparken został otwarty w 1872 r. przez króla Oskara II. Ten najstarszy miejski park otaczający legendarny zamek Malmöhus, znajduje się w centrum Malmö, tuż obok ratusza oraz sądu rejonowego.   

Kungsparken utrzymany jest w duchu parków angielskich, które cechuje romantyczna naturalność oraz swoboda. Rozrost roślinności nie jest tutaj rygorystycznie ograniczany. Jego sercem jest żeliwna fontanna wybudowana w 1882 r.

Ogród uświetnia ponad 130 gatunków drzew pochodzących z trzech kontynentów, a także jaskinia, zabytkowy wiatrak oraz liczne stawy, tworzące specyficzny mikroklimat. Nagromadzenie zbiorników wodnych sprawia, że po parku można pływać wypożyczonymi łódkami oraz kajakami, podglądając ptaki wodne, których jest tu naprawdę wiele. 

Jeśli więc zmęczy was gwar industrialnego Malmö, to Kungsparken powinien okazać się idealną enklawą, w której można poskładać rozbiegane myśli.     

10. VM Houses (2004-2005), Kopenhaga

VM Houses, foto. cjreddaway [CC BY 2.0]

VM Houses tworzą dwa sąsiadujące ze sobą budynki zaprojektowane przez JDS Architects i Bjarke Ingels Group. Położone są w prestiżowej dzielnicy Kopenhagi - Ørestad. Blok "M" liczy 95 mieszkań, natomiast blok "V" - 114, co łącznie daje 215 lokali użytkowych. Co ciekawe, ich metraż oraz plany znacząco różnią się od siebie, zaś cechą wspólną są charakterystyczne szklane, trójkątne balkony. Tym sposobem mieszkania mogą spełnić oczekiwania klientów o bardzo zróżnicowanych potrzebach.  

Inspiracją dla projektantów VM Houses był kultowy Unité d'Habitation Le Corbusiera. Skandynawom chodziło głównie o zapewnienie mieszkańcom przestrzeni, światła słonecznego oraz zieleni, co było sztandarowym postulatem francuskiego ojca modernizmu. Co ciekawe, tytułowe litery projektu - V i M zawarte są również w planie budynków, które obserwowane z lotu ptaka mają właśnie taki kształt.    

VM Houses został uhonorowany nagrodą Forum AID Award dla najlepszego budynku w Skandynawii w 2006 r.

Miłego wypoczynku! 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.