Co robi architekt wnętrz? Poznaj ten zawód

Co robi architekt wnętrz? Poznaj ten zawód

Okna w Robie House zaprojektowane przez Franka Lloyda Wrighta, foto. Cervin Robinson [Public domain]

Architektura wnętrz to dziedzina dla tych, którzy chcą wykorzystać swój zmysł artystyczny w praktyczny sposób. Zawód ten polega na projektowaniu i aranżacji wnętrz budynków. Większości laików kojarzy się jednak głównie z projektowaniem domów i mieszkań dla majętnych inwestorów. Tymczasem architekt wnętrz bardzo często zajmuje się też znacznie ciekawszymi projektami. Przykłady? Centrum handlowe, biurowiec czy nawet… kościół. Dobrego specjalisty nie powinno przytłoczyć żadne wyzwanie. Ta praca wbrew pozorom wcale nie jest również prosta.

Praca architekta wnętrz w praktyce

Wiele osób traktuje architektów wnętrz dość pogardliwie, uważając, że skoro oni samodzielnie potrafią urządzić swoje mieszkanie, to w pracy tego specjalisty nie ma nic trudnego. Tymczasem architekci wnętrz łączą dogłębną wiedzę ze zmysłem artystycznym, dzięki czemu mogą tworzyć projekty o najwyższym stopniu funkcjonalności i wyrafinowania. Często zajmują się też znacznie bardziej skomplikowanymi obiektami niż mieszkania o powierzchni kilkudziesięciu metrów i określonym układzie przestrzennym. A zatem co robi architekt wnętrz? Jego praca składa się z kilku etapów:

· rozpoznania funkcji i charakteru całego obiektu oraz poszczególnych stref,

· zaplanowanie rozkładu funkcji (układu funkcjonalno-przestrzennego), bazując na zasadach ergonomii,

· stworzenie koncepcji stylistycznej i funkcjonalnej uwzględniającej potrzeby i uwagi inwestora,

· sporządzenie projektu wykonawczego – dokładnej koncepcji wykończenia wnętrza i dokumentacji technicznej,

· sporządzenie kosztorysu inwestorskiego.

Jak widać to znacznie więcej niż wybór koloru ścian i dopasowywanie zasłon do sofy. Architekt wnętrz musi dbać zarówno o aspekty techniczne i czysto użytkowe, jak i o atrakcyjny wygląd wnętrza. Przede wszystkim musi zaś potrafić wsłuchać się w potrzeby klienta i odpowiednio je zinterpretować. Potrzebna jest też szczegółowa wiedza techniczna na temat materiałów wykończeniowych i tego, do jakich zastosowań się nadają oraz jakie mają właściwości. Przedstawiając poszczególne koncepcje, specjalista posługuje się rysunkami technicznymi, rzutami i wizualizacjami, musi więc również sprawnie obsługiwać zaawansowane programy graficzne i nie tylko.

Philippe Starck, architekt i projektant wnętrz
foto. marco formento; crop by user:Pruneau [CC BY-SA 2.0]

Architektura wnętrz – czy to zawód dla Ciebie?

Praca architekta wnętrz jest bardzo złożona i skomplikowana. Wymaga nie tylko zdolności, ale również wiedzy, którą zdobywa się na studiach oraz podczas praktyki zawodowej. Przedstawiciel tego zawodu musi się też nieustannie dokształcać, śledząc nowe trendy wnętrzarskie oraz nowinki technologiczne. Ważna jest cierpliwość, predyspozycje do pracy z ludźmi, zmysł techniczny i artystyczny. Nie jest to więc praca dla każdego.

Cini Boeri, wybitna włoska projektantka wnętrz,
 [Public domain]
Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.