Jak zostać architektem? Jakie studia trzeba skończyć
Jak zostać architektem? Jakie studia trzeba skończyć
Zawód architekta jest uważany za prestiżowy, a w dodatku kusi ciekawymi perspektywami. Zdobywając wykształcenie w tym kierunku, można projektować różnego rodzaju budynki oraz przestrzenie, każdy architekt ma bowiem inną specjalizację. Można zajmować się tworzeniem projektów obiektów przemysłowych lub komercyjnych (stadiony, centra handlowe, kina, teatry, sale koncertowe itp.), a także domów mieszkalnych – zarówno tych wielo- jak i jednorodzinnych. Można również zająć się aranżacją wnętrz albo zagospodarowaniem przestrzennym całych dużych terenów, a nawet renowacją zabytków. Aby móc jednak zdecydować się na specjalizację, trzeba najpierw ukończyć studia wyższe.
Architekt – co trzeba skończyć, by wykonywać ten zawód?
Architekt musi skończyć studia na kierunku Architektura i Urbanistyka. Jest to kierunek interdyscyplinarny, który łączy przedmioty ścisłe (matematyka, fizyka, mechanika budowli itp.) z humanistycznymi (prawo budowlane, historia sztuki itd.) i artystycznymi (rysunek, rzeźba, malarstwo). Wymaga więc specyficznych predyspozycji . Dodatkowo rekrutacja wymaga uzyskania pozytywnego wyniku z dodatkowego egzaminu dla kandydatów, który sprawdza umiejętności rysunkowe. Warto wcześniej uczęszczać na odpowiedni kurs przygotowawczy, by dostosować swoje umiejętności do wymagań komisji. Na studiach architektonicznych bardzo przydaje się jednak nie tylko przynajmniej umiarkowany talent artystyczny, ale również bogata wyobraźnia przestrzenna. Zdecydowanie nie przeszkodzi też smykałka techniczna, a w szczególności informatyczna, ponieważ już na studiach młodzi architekci uczą się obsługi wielu skomplikowanych programów (w szczególności projektowych i graficznych). Warto zwrócić uwagę również na kierunki pokrewne – Gospodarkę Przestrzenną i Architekturę Krajobrazu. Absolwenci tego pierwszego zajmują się przede wszystkim zagospodarowaniem przestrzeni i sporządzaniem dokumentów planistycznych, architekci krajobrazu odpowiadają zaś za projektowanie terenów zielonych. Możesz też zdecydować się na kierunek o nazwie Architektura Wnętrz.
Czy warto zostać architektem?
Ukończenie studiów to jednak nie wszystko. Młody absolwent w pierwszych latach na rynku pracy nie może liczyć na zbyt wysokie zarobki. Musi bowiem odbyć dwuletnią praktykę, która upoważni go do zdawania egzaminu na uprawnienia zawodowe. Dopiero po ich uzyskaniu można pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, czyli sporządzać i zatwierdzać projekty. Zdobycie uprawnień będzie więc konieczne dla każdego, kto chce się rozwijać w zawodzie lub założyć własną pracownię.
Relaks, wyciszenie i regenerujący odpoczynek po ciężkim dniu to marzenie każdego z nas. Czy wiesz, w jaki sposób urządzić swoje patio i salon, aby stanowiły stylową, doskonale uzupełniającą się całość? Sprawdź, czym jest przenikanie się stylów aranżacyjnych i zaprojektuj swoją przestrzeń marzeń!
Ten wyjątkowy dom zapamiętacie na długo. Projekt Roberta Koniecznego jest nie tylko piękny, ale i niezwykle praktyczny. Zastosowano w nim interesujące rozwiązania, które uczyniły niemożliwe możliwym, zadowalając inwestorów i pozostając w zgodzie z obowiązującymi prawami budowlanymi oraz… prawami fizyki.
Stanisław Niemczyk, ojciec współczesnej polskiej architektury sakralnej, zmarł 13 maja 2019 r., pozostawiając po sobie imponującą spuściznę artystyczną oraz rzeszę entuzjastów swojej twórczości. Dzisiaj zaprezentujemy 4 najważniejsze projekty kościołów, które na przestrzeni kilku dekad zrealizował urodzony w Czechowicach-Dziedzicach "Gaudi znad Wisły".
Architektura krajobrazu to specyficzna dziedzina, która łączy umiejętności techniczne z artystycznymi oraz szeroką wiedzą na temat roślin. Zieleń jest nam niezbędnie potrzebna do życia, a architekt krajobrazu zajmuje się jej projektowaniem i aranżacją, tak aby jak najlepiej służyła człowiekowi. Przez to jego praca odbywa się zarówno w biurze, przed ekranem komputera, jak i w terenie. Dowiedz się więcej na temat zawodu architekta krajobrazu i tego, gdzie może podjąć pracę.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.