Gdzie pracuje architekt krajobrazu

Gdzie pracuje architekt krajobrazu

Klasyczny ogród chiński, User:Haha169 [Public domain]

Architektura krajobrazu to specyficzna dziedzina, która łączy umiejętności techniczne z artystycznymi oraz szeroką wiedzą na temat roślin. Zieleń jest nam niezbędnie potrzebna do życia, a architekt krajobrazu zajmuje się jej projektowaniem i aranżacją, tak aby jak najlepiej służyła człowiekowi. Przez to jego praca odbywa się zarówno w biurze, przed ekranem komputera, jak i w terenie. Dowiedz się więcej na temat zawodu architekta krajobrazu i tego, gdzie może podjąć pracę.

Z czym wiąże się zawód architekta krajobrazu?

Aby zostać architektem krajobrazu, trzeba ukończyć odpowiednie studia, oferowane przez uczelnie techniczne, przyrodnicze i humanistyczne. Jest to bowiem kierunek interdyscyplinarny, który wymaga zmysłu artystycznego (oraz talentu rysunkowego), wiedzy technicznej oraz sympatii do przyrody i społecznego ducha. Istotą architektury krajobrazu jest projektowanie różnego rodzaju terenów zielonych – mogą to być zarówno przydomowe ogródki czy nawet aranżacje balkonowe, jak i miejskie skwery, parki i bulwary, a nawet kompleksowe projekty dotyczące całych systemów zieleni dla miast. Specjalista tej dziedziny ma więc wiedzę dotyczącą tego, jak krajobraz oddziałuje na człowieka i jak go projektować, by był użyteczny i atrakcyjny. Musi wiedzieć też wiele o ochronie zasobów naturalnych, a także o samej roślinności – o tym, w jakich warunkach poszczególne gatunki rosną najlepiej i jakie mają właściwości. Często współpracuje z ludźmi, dlatego powinien mieć predyspozycje również do tego. Jest to więc z pewnością zawód ciekawy i różnorodny, ale również wymagający.

Martha Schwartz, Grand Canal Square, Dublin,
TomAlt [CC BY-SA 3.0]

Architekt krajobrazu – gdzie może pracować?

Gdzie pracuje architekt krajobrazu? To zależy od tego, w jakich projektach się specjalizuje i ci jest jego pasją. Chcąc rozwijać się w wyuczonym zawodzie, najlepiej podjąć pracę w pracowni specjalizującej się w tej dziedzinie. Tam pod okiem starszych kolegów po fachu można rozwinąć skrzydła i uzupełnić swój warsztat. Prywatne pracownie architektury krajobrazu często realizują jednak małe zlecenia – przede wszystkim prywatne i publiczne ogrody czy skwery. Jeżeli architekt krajobrazu chce zająć się bardziej całościowym projektowaniem systemów zieleni, może podjąć też pracę na stanowiskach samorządowych. Urzędy miast i gmin oraz starostwa często mają wydziały dedykowane bądź samej zieleni, bądź też planowaniu przestrzennemu czy architekturze. Praca w takim miejscu sprawia, że specjalista ma realny wpływ na otoczenie swoje oraz wszystkich mieszkańców danego terenu.

Wielu architektów krajobrazu decyduje się na prowadzenie własnej działalności. Dzięki temu mogą przyjmować tylko interesujące ich zlecenia i pracować na własnych warunkach. Start może być w tym przypadku trudniejszy, ale satysfakcja większa.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.