Kościół pasywny nagrodzony

Kościół pasywny nagrodzony

Nagrodą „Nowy Impuls” został wyróżniony pierwszy w Europie kościół z wysoko energooszczędnymi standardami budownictwa pasywnego. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest firmom i inicjatywom mającym nadawać nową jakość polskiej gospodarce, a w szczególności sektorowi energetyczno-paliwowemu.

Kościół tak samo jak każdy inny dom pasywny, to bardzo dobrze izolowany budynek z odpowiednim systemem wentylacyjnym. W przypadku zastosowania nowoczesnej energooszczędnej technologii wystarcza 1,5 m3 na rok, gdzie przykładowo w starym budownictwie do ogrzania 1 m2 zużywa się w skali roku 15-35 metrów sześciennych gazu. Zarówno dom pasywny jak i kościół, muszą posiadać grubą i szczelną kilkudziesięciocentymetrową warstwę izolacji cieplnej – wyjaśnia Krzysztof Krzemień z Termo Organiki. Po drugie musi mieć system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza, niemal bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji wentylacyjnej, której centralny element stanowi wymiennik ciepła. Po trzecie okna w niskoenergetycznych budynkach są wykonane w najnowszej technologii, która pozwala przenikać promieniom słonecznym do wnętrza domu i bardzo skutecznie ogranicza straty ciepła na zewnątrz. Istotne jest również usytuowanie budynku tak, by jak najbardziej wykorzystywać jego nasłonecznienie.

Hasło pod którym wyróżniona została parafia pod wezwaniem Jana Pawła II to „Efektywność energetyczna w budownictwie”. Na jej terenie zbudowano pierwszy w Europie kościół uwzględniający najwyższe standardy budownictwa energooszczędnego. Ten nowatorski obiekt sakralny powstał W krakowskim biurze projektowo-wdrożeniowym polskich architektów Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha. Budynek przeznaczony jest dla ok. 500 wiernych i posiada powierzchnię 1740 m2. Zużywający na cele grzewcze tylko 15 kWh/2 w ciągu roku kościół, ogranicza zużycie energii nawet do 90%.

"To pierwszy pasywny obiekt sakralny na świecie. Najlepszym dowodem na to, że warto było podjąć trud tej inwestycji jest fakt, że koszty ogrzewania kościoła przez cały sezon grzewczy były niższe niż małego domu jednorodzinnego przez miesiąc" – powiedział odbierający nagrodę, inicjator budowy, ksiądz Jan Karlak. "Do sukcesu budowy naszego kościoła przyczyniły się rozwiązania technologiczne zaproponowane przez krakowskich architektów oraz materiały budowlane gwarantujące uzyskanie najwyższych parametrów energooszczędności, np. do izolacji ścian wykorzystano srebrnoszary styropian Termo Organiki.

Co więcej, kościół idealnie komponuje się z otoczeniem, łącząc w sobie miejscowe tradycje kulturowe oraz aktualne tendencje w projektowaniu obiektów architektonicznych. W celu osiągnięcia przez kościół standardu budynku pasywnego wykorzystano nowoczesne rozwiązania technologiczne i najwyższej jakości materiały budowlane. Aby zminimalizować straty cieplne oraz zapewnić maksymalne zyski słoneczne w chłodnych porach roku, a zarazem chronić wnętrze przed przegrzaniem w okresie letnim zaprojektowano specjalną bryłę obiektu.

Inni nagrodzeni: Polenergia Holding, KGHM Polska Miedź, Górnośląski Park Przemysłowy w Katowicach, Samorząd gminy Stoszowice, Spółka Energetyczna Jastrzębie, Medcom, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.