Zawód projektant. Świadomość i działanie

Zawód projektant. Świadomość i działanie

Po zeszłotygodniowych Targach Rzeczy Ładnych, które okazały się (po raz kolejny) dużym sukcesem, na fanów polskiego designu czeka w Warszawie kolejny smakołyk. Chodzi o wystawę „Zawód: projektant. Świadomość i działanie”, która potrwa do 17 maja w Galerii Salon Akademii.

Jeśli na targach można było obejrzeć i kupić wszystko to, co wiąże się z polskim projektowaniem użytkowym zakrojonym nie na imaginacyjną „elitę”, ale na przeciętnego Kowalskiego, to w Salonie Akademii zobaczymy coś zupełnie innego. Kuratorka projektu, Magda Kochanowska, pokazuje nie tylko rzeczy ładne, ale przede wszystkim takie, które powstały w niecodziennych kontekstach. Podtytuł wystawy, „świadomość i działanie”, odsyła do wartości projektowania, o których, choćby w kontekście tegorocznej nagrody Pritzkera, mówi się coraz głośniej. Obiekty, które zobaczymy w salonie powstały w wyniku specyficznej świadomości projektantów i niecodziennego charakteru stawiany przez nich pytań. Obejrzeć można nie tyle cacka, ile przedmioty, które można rozumieć jako próbę komentarza, dla tego co trudne. Zamiast kolejnej luksusowej lampy – koszyki łączące tradycję bliskowschodnia z motywami nowoczesnymi, zamiast kolejnego fotela z plastiku – meblarski zestaw dla człowieka-podróżnika.

Kuratorzy w tekście towarzyszącemu wystawie piszą:

"Procesy, takie jak globalizacja i urbanizacja, zmiany demograficzne, eksploatacja środowiska czy rozwój technologiczny nieustannie modyfikują obraz świata. Same w sobie nie są negatywne, nie mniej jednak te – jak niektórzy je nazywają – „megatrendy” powodują powstawanie licznych problemów: m.in. intensyfikację produkcji, pogłębiające różnice w zamożności społeczeństw, rozpędzoną konsumpcję, nędzę i głód, starzenie się społeczeństw, uzależnienie od technologii, oddalenie od natury etc. Projektowanie jako dyscyplina, która skupia się nie na tym jakie rzeczy są, ale – jak to ujął noblista Herbert Simon – jakie być powinny, w sposób naturalny uwikłana jest we wszystkie te konteksty. Projektanci jednakże nie są ratownikami naszej cywilizacji. Problemy są dla nich raczej wyzwaniami, impulsami, które mogą prowadzić do poszukiwania i tworzenia nowych rozwiązań.

Wystawa ma pokazać zasadę, według której współczesne problemy są przez projektantów zauważane i interpretowane. Ich odpowiedzi to czasami krytyczne komentarze, które mają za zadanie podnieść świadomość dotyczącą problemu, innym razem – próby realnych rozwiązań: gotowe produkty lub systemy.

Prezentowane projekty powiązane zostały z pięcioma hasłami identyfikującymi obszary, w których ogniskują się kluczowe problemy współczesnego świata. Hasła, które budują strukturę wystawy to: GLOBALIZACJA, URBANIZACJA, DEMOGRAFIA, ŚRODOWISKO, TECHNOLOGIA. W każdym obszarze można zidentyfikować i opisać dziesiątki problemów czekających na rozwiązanie. Wystawa odnosi się jedynie do wyselekcjonowanych zagadnień i konfrontuje dwie postawy: krytyczną i praktyczną.

Stopniowo burzymy zarówno równowagę planety, jak i równowagę własnej egzystencji. Coraz mocniej odczuwalna jest konieczność dążenia do jej odzyskania. Projektanci mogą mieć w tym procesie swój znaczący udział. Ich odpowiedzi kierują uwagę ku idei slow life – zwrotu ku lokalności, naturze, energii odnawialnej, aktywności, trwałości. Wystawa przyjmuje punkt widzenia projektanta, stawiając go w roli świadomego i odpowiedzialnego członka globalnej społeczności.

W wystawie udział biorą:

Jevgenija Jurkevica, Marta Florkowska-Dwojak, Magda Juszczak, Maya Ober/ Knockout Design, Nina Woroniecka, Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski/ Malafor | GLOBALIZACJA
Tomasz Korzewski, Halina Kamińska i Edyta Makaruk/ Florabo, Stanisław Płoski, Veturilo | URBANIZACJA Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski/ Malafor, Marta Morawska, Alicja Strzyżyńska, Katarzyna Kędzior | DEMOGRAFIA
Urszula Kowal, Magdalena Czapiewska, Karol Murlak, Grzegorz Nawacki/ Designlab, Magda Rychard, Ania Łyszcz, Maja Szczypek/ M.A.M. Airbag, HO-LO | ŚRODOWISKO
Marta Niemywska, Oskar Zięta/ Zieta Design, Katarzyna Delfina Petkow, Monika Braunscht Sonia Słaboń/ Kafti Design | TECHNOLOGIA

Zawód: projektant. Świadomość i działanie”
kuratorka: Magda Kochanowska
asystentka kuratora: Magda Zadara
7.4–17.5.2014

Galeria Salon Akademii
Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta), Warszawa
poniedziałek – piątek, godz. 12–18

Fotografie: materiały Salonu Akademii

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.