Mackintosh w płomieniach!

Mackintosh w płomieniach!

Chociaż udało się ewakuować wszystkich studentów i kadrę – większość z nich „ze złamanym sercem” pozostała na miejscu. Naprędce, w porozumieniu ze strażakami, zorganizowano komitet sterujący akcją ratunkową. Jej przedmiotem jest secesyjne wyposażenie budynku. Metoda polega na wskazywaniu profesjonalnym ratownikom miejsc, w których znajdują się najcenniejsze obiekty.

SZKOCKA WIZYTÓWKA

Szkoła Sztuk Pięknych jest jedną z najważniejszych ikon szkockiej architektury i pełni rolę zbliżoną do narodowej relikwii. Zaprojektowana przez młodego szkockiego architekta Charlesa Rennie Mackintosha już w chwili oddania do użytku w 1909 roku była uważana za ikonę rodzimego nurtu secesji. Chociaż gmach z Glasgow był prawdziwą sensacją, sam architekt umierał dwadzieścia lat później w biedzie i zapomnieniu.

Historia zabytkowego budynku rozpoczyna się w latach ’90 XIX wieku, kiedy dynamicznie rozwijająca się uczelnia zaczęła cierpieć na lokalowy niedosyt. W 1897 roku rozpoczęto prace nad nowym budynkiem szkoły na Renfrew Street. Projekt realizowano w dwóch fazach. Obie części utrzymane są jednak w podobnej poetyce geometryzacji i umiaru. Szkocka, czy w ogóle Brytyjska secesja, tak w meblarstwie, sztukach użytkowych jak i architekturze odznaczała się nie płynnością linii i biologizmem form, ale eleganckim umiarem i delikatną, linearną dekoracją. Na ile przyszła odbudowa arcydzieła Mackintosha pozwoli zachować subtelności płonącego właśnie oryginału – czas pokaże.

Fotografie: Wikimedia Commons

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.