Serpentine Gallery Pavilion 2014

Serpentine Gallery Pavilion 2014

Nadchodzi jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń architektonicznych na świecie – 26 czerwca zostanie otwarta czternasta edycja słynnego letniego pawilonu Serpentine Gallery w Londynie. Czy projekt chilijskiego architekta Smiljana Radica powtórzy zeszłoroczny sukces Sou Fujimoto?

Wielkie nazwiska, tłumy zwiedzających

Co roku na zaproszenie londyńskiej Serpentine Gallery inny światowej sławy architekt projektuje tymczasowy pawilon, ustawiany w ogrodach Kensington, tuż przy siedzibie galerii. Jest to jedna z najchętniej odwiedzanych wystaw architektonicznych na świecie – przez cztery letnie miesiące pawilon przyciąga setki tysięcy zwiedzających. Pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku – wtedy do współpracy zaproszono Zahę Hadid. Później letnie pawilony projektowali m.in. Daniel Libeskind (2001), Toyo Ito (2002), Oscar Niemeyer (2003), Frank Gehry (2008) czy Jean Nouvel (2010). Zeszłoroczny pawilon, którego struktura przypominała lekką, białą chmurę unoszącą się nad ziemią, zobaczyło najwięcej zwiedzających w historii wystawy, bo aż 200 tysięcy osób, a jego autor, Japończyk Sou Fujimoto, dołączył do panteonu gwiazd architektury.

W tym roku Serpentine Gallery zaprosiła do współpracy Smiljana Radica, 49-letniego architekta z Chile. Pawilon jego pomysłu to półprzeźroczysta, cylindryczna struktura z włókna szklanego przypominająca spiralnie zwiniętą muszlę. Konstrukcja o powierzchni 350 m², opiera się na ogromnych kamiennych wspornikach. Wnętrze zorganizowane są wokół przestronnego patio.

Smiljan-Radic-Portrait-by-Hisao-Suzuki
Smiljan Radic, Portrait by Hisao Suzuki

 

Futurystyczne follies

W pawilonie Radica można odnaleźć reminiscencje jego poprzednich dzieł, szczególnie The Castle of the Selfish Giant, inspirowanego opowiadaniem „Olbrzym-samolub” Oscara Wilde’a. Według samego architekta, projekt dla Serpentine Gallery wpisuje się w tradycję małych, romantycznych pawilonów ogrodowych, tzw. follies, które były popularne od końca XVI do początku XIX wieku. Kuratorzy wystawy docenili w projekcie Radica jego podwójną naturę – z jednej strony pawilon przypomina neolityczne konstrukcje, z drugiej zaś czerpie z intrygującej, futurystycznej estetyki, którą szczególnie łatwo będzie dostrzec nocą, gdy półprzeźroczysta struktura zostanie oświetlona od środka.

Pawilon, jak co roku ma być miejscem spotkań i odpoczynku dla londyńczyków oraz turystów (znajdzie się w nim m.in. kawiarnia). W wybrane piątkowe noce, pawilon stanie się sceną dla wydarzeń kulturalnych spod znaku Serpentine’s Park Nights.


Serpentine Gallery Pavilion 2014
26 czerwca – 19 października 2013
Serpentine Gallery, Kensington Gardens, Londyn
Fotografie: materiały prasowe Serpentine Gallery © 2014 Smiljan Radic Studio

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.