Adjaye Associates i Muzeum Sztuki Afryki Zachodniej

Adjaye Associates i Muzeum Sztuki Afryki Zachodniej

Muzeum Sztuki Afryki Zachodniej, zdj. Adjaye Associates

Studio Adjaye Associates zaprezentowało projekt Muzeum Sztuki Afryki Zachodniej w Edo.  Powstanie muzeum jest częścią większego planu o nazwie EMOWAA, w którego skład wchodzą także prace archeologiczne na terenie, na którym powstać na budowla.

Praktyka architektoniczna Adjaye Associates zapowiada, że w swoim projekcie wykorzysta archeologię do połączenia nowego muzeum z otaczającym krajobrazem i kulturą, również poprzez mądrą i rozsądną rewitalizację, która będzie przejawiać się we włączeniu zachowanych pozostałości murów, fos i bram historycznego miasta. Architektom zależy na tym, by trwające na terenie muzeum badania archeologiczne mogły stać się częścią doświadczeń zwiedzających.

Muzeum Sztuki Afryki Zachodniej, zdj. Adjaye Associates

 

 

„Po pierwszym rzucie oka na wstępną koncepcję można uznać, że będzie to muzeum ze wszech miar tradycyjne. Naszym zamiarem jest jednak stworzenie miejsca, które w pewnym sensie cofnie uprzedmiotowienie [kultury afrykańskiej], które miało miejsce na Zachodzie. […] Dzięki badaniom niezwykłych ruin Beninu, murów dawnego miasta i sieci jego dziedzińców, projekt muzeum zrekonstruuje te formy jako pawilony, które pozwolą na godne wyeksponowanie artefaktów. Różniąc się znacznie się od modelu muzeum znanego cywilizacji zachodniej, budynek będzie mógł spełnić rolę miejsca przywoływania utraconych zbiorowych wspomnień. Mamy nadzieję, że zaszczepi w odbiorcach zrozumienie wielkości i znaczenia tych cywilizacji” – mówi David Adjaye.

Muzeum Sztuki Afryki Zachodniej, zdj. Adjaye Associates

 

Projekt EMOWAA rozpocznie się w roku 2021 i potrwa przez kolejne pięć lat. Pierwsze prace archeologiczne obejmą badania terenu muzeum i jego otoczenia.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.