Alternate Realities. Mars Homes

Alternate Realities. Mars Homes

Materiały organizatora

Platforma Charette zaprasza architektów i projektantów do wzięcia udziału w konkursie Alternate Realities: Mars Homes. Wyzwaniem, które stoi przed uczestnikami, jest stworzenie projektu ludzkiej osady na Marsie.

Jest rok 2091. Życie na Marsie to już nie science fiction, ale nieunikniona rzeczywistość. Lata bezkrytycznej eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi doprowadziły zmiany klimatyczne do punktu, w którym nie można ich już odwrócić. Ludzie wymierają masowo. Jedynym sposobem na uratowanie gatunku ludzkiego jest założenie osady na Marsie. Wszystkie agencje kosmiczne świata – NASA, ESA, SpaceX, ISRO itd. – połączyły siły, aby założyć pierwszą ludzką osadę na Marsie.

Życie na Marsie jest pełne wyzwań. Jego atmosfera składa się głównie z dwutlenku węgla (około 96%). Ultrafiolet i inne formy intensywnego promieniowania działają na jego powierzchnię – Mars ma cienką atmosferę i brak mu aktywnego pola magnetycznego, które pełniłoby funkcję ochronną. Temperatura na Marsie waha się od 20 stopni Celsjusza do 153 stopni Celsjusza. Ciśnienie atmosferyczne na powierzchni Marsa wynosi tylko około 0,6 procent ziemskiego”. Te wszystkie okoliczności muszą wziąć pod uwagę uczestnicy konkursu, którzy chcą zmierzyć się z wyzwaniem zaprojektowania ziemskiej osady na Czerwonej Planecie.

Każda ze struktur, wchodząca w skład osady, ma pomieścić od 4 do 6 osób. Wewnątrz budynków muszą zostać stworzone warunki, które pozwolą ludziom na spokojne i bezpieczne życie. W konkursie nagrodzone zostaną trzy najlepsze prace, przyznane zostanie również 10 wyróżnień. Najciekawsze zgłoszenia zostaną opublikowane na stronie organizatora oraz w mediach społecznościowych. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 15 stycznia 2023. Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.