Aquatic Centre. Ekologiczne igrzyska

Aquatic Centre. Ekologiczne igrzyska

Aquatic Centre, zdj. MIR

Firma MAD Architects ujawniła projekt budynku Aquatic Centre na Igrzyska Olimpijskie 2024, które odbędą się w Paryżu. Wizja powstała we współpracy z trzema francuskimi pracowniami architektonicznymi: Jacques Rougerie Architecture, Atelier Phileas Architecture i Apma Architecture. Projekt czerpie z architektury Paryża, podkreślając ścisły związek miasta ze światem sztuki.

Aquatic Centre to jedna z dwóch dużych inwestycji, które powstaną w Paryżu specjalnie na Igrzyska Olimpijskie 2024. Nowy projekt MAD będzie jednym z najważniejszych obiektów spośród 36, w których odbędą się poszczególne turnieje – to właśnie tam zostanie zorganizowane uroczyste otwarcie i zamknięcie wydarzenia. Co istotne, projekty obu powstających budynków i plany dotyczące organizacji Igrzysk zostały przemyślane tak, by maksymalnie ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Aquatic Centre, zdj. MIR

Nowy budynek projektu MAD powstanie w dzielnicy Saint-Denis, nieopodal Stade de France. Architekci zaprojektowali budynek, który sprawia wrażenie nieważkiego, wręcz lewitującego. Dzięki półprzezroczystym ścianom i falistym liniom, którymi charakteryzuje się jego fasada, budynek zdaje się „reagować” na zmieniające się w ciągu dnia światło słoneczne. Niestandardowa fasada będzie również funkcję ekranu projekcyjnego – wyświetlane na nim będą informacje oraz transmisje na żywo.

Aquatic Centre, zdj. MIR

Organizatorzy Igrzysk kładą ogromny nacisk na kwestię ekologii, dlatego 70% budynku wykonane będzie z drewna. Systemy, w które zostanie wyposażony, umożliwią korzystanie z energii odnawialnej, dzięki czemu zminimalizują ślad węglowy, a panele słoneczne i systemy odzyskiwania wody deszczowej pozwolą na ograniczenie zużycia prądu oraz wody do nawadniania przyległych terenów zielonych.

Aquatic Centre, zdj. MIR

źródło: archdaily.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.