Carreras Cigarette Factory

Carreras Cigarette Factory

Carreras Cigarette Factory, źródło: www.reddit.com

Carreras Cigarette Factory to wzniesiony w latach 1926-28 dużych rozmiarów budynek (168 m długości) uważany za klasyczny przykład stylu art déco. Usytuowany jest w Camden w Londynie.   

Egipska gorączka

Ten imponujący obiekt powstał na zlecenie Carreras Cigarette Company, firmy powstałej w XIX w., początkowo jako niewielki lokalny sklepik. Podczas Pierwszej Wojny Światowej zapotrzebowanie na tytoń znacznie wzrosło, dlatego Bernhard Baron, ekscentryczny właściciel rosyjsko-żydowskiego pochodzenia wzbogacił się i mógł pozwolić sobie na zbudowanie znacznie większej i nowocześniejszej fabryki papierosów. 

carreras wczesne
Carreras Cigarette Factory w trakcie budowy (1928 r.)

Do zaprojektowania oraz skonstruowania budynku, nazywanego także Camden Arcadia Works, Baron zatrudnił architektów: Marcusa Evelyna Collinsa, O.H. Collinsa oraz wspierającego ich Arthura George’a Porriego. Ich projekt powstał pod silnym wpływem ówczesnej mody na budynki inspirowane architekturą starożytnego Egiptu. W 1922 r. brytyjski archeolog Howard Carter zorganizował wyprawę do krainy faraonów, podczas której odkrył słynny grobowiec Tutanchamona. To wydarzenie odbiło się szerokim echem zarówno w ojczyźnie badacza, jak i na całym świecie. Niemal natychmiast akolici stylu art déco zakochali się w bogato zdobionych i perfekcyjnie wykonanych egipskich motywach budowlanych. W 1925 r. w Paryżu odbyła się wystawa przybliżająca Europejczykom architektoniczne dziedzictwo starożytnego Egiptu; również amerykańska kinematografia nie pozostała obojętna na tę powszechną egipską gorączkę.

Front budynku obecnie, foto. Dave Thompson / Carreras Cigarette Factory

Tytoń spod piramid 

Co ciekawe, na przełomie wieku XIX i XX w. państwo faraonów było światowym potentatem w produkcji i eksporcie tytoniu. Potężne egipskie firmy tytoniowe w swoich reklamach chętnie wykorzystywały estetykę odwołującą się do dziedzictwa ich narodu. Ten fakt wpłynął na decyzję zbudowania fabryki w duchu neoegipskiego art déco. Żeby wzmocnić efekt „orientalny”, podczas oficjalnego otwarcia Carreras Cigarette Factory zorganizowano pompatyczną ceremonię: schody oraz chodnik przed budynkiem pokryto piaskiem, zatrudniono aktorów przebranych w egipskie stroje oraz zorganizowano unikatowy wyścig rydwanów na Hampstead Road. 

Carreras Cigarette Factory (1929 r.), źródło: www.kentishtowner.co.uk

Budynek definiuje biała kolumnada złożona z dwunastu dużych kolumn papirusowych, pomalowanych w jaskrawe kolory i zwieńczonych stylizowanymi głowicami. Konstrukcję oplatają liczne ozdobne balustrady, na których widnieją egipskie hieroglify. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą Carreras Cigarette Factory są dwa, pilnujące wejścia, liczące ponad 2,5 m wysokości, wykonane z brązu posągi kotów. Posągi były bezpośrednim odwołaniem do mitologicznej egipskiej bogini Bastet, a także nawiązaniem do czarnego kota, stanowiącego logo towarowe firmy Bernharda Barona. Czarny kot znajdował się na każdej paczce papierosów wyprodukowanej przez Carreras Cigarette Factory.

Charakterystyczne posagi czarnych kotów (obecnie repliki) strzegących wejścia do budynku, 
foto. ceridwen / The biggest cats in London!

Nad wejściem do budynku znajdował się bogato rzeźbiony, uskrzydlony słoneczny dysk, symbol boga Horusa, który w wyniku podobieństwa do nazistowskiego orła (Reichsadler) został usunięty podczas II Wojny Światowej. Większość zewnętrznej powierzchni Carreras Cigarette Factory pokryta jest białym cementem. Fabryka jako pierwsza w Wielkiej Brytanii została zbudowana z betonu sprężonego, posiadała także klimatyzację. 

Nieprzemyślana rewitalizacja

W 1958 r. firma Barona została przejęta przez Rembrandt Tobacco Company i przeniesiona do Basildon, a następnie do Darlington. Budynek fabryczny stał się własnością Wielkiej Rady Londynu, która w latach 1960-62 przekształciła go w przestrzeń typowo biurową. Niestety, architekci odpowiedzialni za dostosowanie Carreras Cigarette Factory do współczesnych realiów zadecydowali o usunięciu stylizowanego zdobnictwa (w tym dwóch pilnujących wejścia posągów kotów), uznając je za niemodne i nieodpowiadające panującym ówcześnie standardom estetycznym.

CarrerasBaron
Bernhard Baron, pomysłodawca i właściciel fabryki
uchwycony na schodach do budynku, 
źródło: http://www.jannaludlow.co.uk

W 1996 r. budynek został nabyty przez Resolution GLH, która zleciła firmie architektonicznej Finch Forman jego odrestaurowanie zgodnie z oryginalnym planem z 1926 r. Prace zakończyły się sukcesem, przywrócono ok. 80-90% cech charakterystycznych miejsca. Przed wejściem do budynku znowu zagościły, tym razem repliki, posągi dwóch majestatycznych czarnych kotów. 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.