Prawdziwie zielona szkoła, czyli Common Ground High School w New Haven
Prawdziwie zielona szkoła, czyli Common Ground High School w New Haven
Projektanci z firmy Gray Organschi Architects na zlecenie szkoły z New Haven podjęli wyzwanie stworzenia niezwykłego budynku, który sprzyja zarówno środowisku, jak i uczniom, którzy pragną z nim kontaktu.
Eko nauczanie
Liceum Common Ground w New Haven w stanie Connecticut zostało założone pod koniec lat 90. i jako jedna z pierwszych szkół w USA zaoferowało swoim uczniom program nauczania poświęcony zrównoważonemu rozwojowi i ochronie środowiska oraz rolnictwu ekologicznemu.
Kampus szkoły położony jest na zalesionym terenie nieopodal parku stanowego West Rock Ridge. Zadaniem, które otrzymała od władz szkoły firma Gray Organschi Architects, było zaprojektowanie nowego budynku szkoły w taki sposób, by pod wszystkimi względami korespondował z otaczającym go środowiskiem naturalnym – terenami podmokłymi, lasami wyżynnymi i polami uprawnymi.
Klasa pod chmurką
Architekci zaprojektowali asymetryczny, wsparty na ciężkich krokwiach budynek, którego elewacje i wnętrza wykonane są z drewna. Przeszklone ściany w pracowniach wpuszczają do wnętrza naturalne światło, otwierają pomieszczenia na zieleń otoczenia, dają poczucie przestrzeni i bliskiego obcowania z naturą.
„Nowy budynek na kampusie Common Ground wykorzystuje możliwości strukturalne i korzyści ekologiczne włókna drzewnego” – mówią jego twórcy. W istocie, projekt wykorzystuje niezbyt popularną w Stanach Zjednoczonych technologię z zastosowaniem warstwowego drewna konstrukcyjnego, składającego się z laminowanych profili. W porównaniu z tradycyjnymi materiałami budowlanymi, takimi jak beton i stal, drewno warstwowe zostawia po sobie dużo mniejszy ślad węglowy. Użycie materiału przyjaznego środowisku koresponduje z proekologicznym przesłaniem dydaktycznym, które niesie liceum Common Ground.
Studio Asti Architetti zaprezentowało projekt rewitalizacji placu wokół wieży Velasca w Mediolanie. Projekt sprawi, że przestrzeń publiczna będzie bardziej przyjazna mieszkańcom i zachęci ich do podejmowania aktywności na świeżym powietrzu.
SARP Poznań oraz Muzeum Okręgowe w Lesznie ogłaszają konkurs na projekt rewitalizacji budynku Starej Octowni, który ma pełnić funkcję siedziby Muzeum. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany, zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają również nagrody pieniężne.
Traumhaus Funari to nowy projekt inwestycji mieszkalnej autorstwa studia MVRDV, który powstanie w w Mannheim w Niemczech. Budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej powstaną na kanwie dawnych obiektów należących do obszaru zajmowanego niegdyś przez bazę wojskową USA. Jak podkreślają twórcy, ideą projektu było stworzenie elastycznych różnorodnych mieszkań w przystępnych cenach.
Studio Grimshaw oraz firma Little zostali wybrani przez SMC do zaprojektowania nowego kompleksu artystycznego na kampusie uczelni.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.