Prawdziwie zielona szkoła, czyli Common Ground High School w New Haven

Prawdziwie zielona szkoła, czyli Common Ground High School w New Haven

Common Ground High School, źródło: dezeen.com

Projektanci z firmy Gray Organschi Architects na zlecenie szkoły z New Haven podjęli wyzwanie stworzenia niezwykłego budynku, który sprzyja zarówno środowisku, jak i uczniom, którzy pragną z nim kontaktu.

Eko nauczanie

Liceum Common Ground w New Haven w stanie Connecticut zostało założone pod koniec lat 90. i jako jedna z pierwszych szkół w USA zaoferowało swoim uczniom program nauczania poświęcony zrównoważonemu rozwojowi i ochronie środowiska oraz rolnictwu ekologicznemu.

szkola 2
Common Ground High School, źródło: dezeen.com

Kampus szkoły położony jest na zalesionym terenie nieopodal parku stanowego West Rock Ridge. Zadaniem, które otrzymała od władz szkoły firma Gray Organschi Architects, było zaprojektowanie nowego budynku szkoły w taki sposób, by pod wszystkimi względami korespondował z otaczającym go środowiskiem naturalnym – terenami podmokłymi, lasami wyżynnymi i polami uprawnymi.

Klasa pod chmurką

szkoszko
Common Ground High School, źródło: dezeen.com

Architekci zaprojektowali asymetryczny, wsparty na ciężkich krokwiach budynek, którego elewacje i wnętrza wykonane są z drewna.  Przeszklone ściany w pracowniach wpuszczają do wnętrza naturalne światło, otwierają pomieszczenia na zieleń otoczenia, dają poczucie przestrzeni i bliskiego obcowania z naturą.

szkola 3
Common Ground High School, źródło: dezeen.com

„Nowy budynek na kampusie Common Ground wykorzystuje możliwości strukturalne i korzyści ekologiczne włókna drzewnego” – mówią jego twórcy. W istocie, projekt wykorzystuje niezbyt popularną w Stanach Zjednoczonych technologię z zastosowaniem warstwowego drewna konstrukcyjnego, składającego się z laminowanych profili. W porównaniu z tradycyjnymi materiałami budowlanymi, takimi jak beton i stal, drewno warstwowe zostawia po sobie dużo mniejszy ślad węglowy. Użycie materiału przyjaznego środowisku koresponduje z proekologicznym przesłaniem dydaktycznym, które niesie liceum Common Ground.

 

Źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.