David Adjaye zamieszany w aferę finansową w Ghanie
David Adjaye zamieszany w aferę finansową w Ghanie
Posłowie Ghany oskarżyli prezydenta państwa o bezprawne zatrudnienie architekta Davida Adjaye do zaprojektowania Katedry Narodowej w Akrze. Członkowie rządu wnieśli o zwrot kosztów projektu i budowy do budżetu państwa.
Deputowani z opozycyjnej partii Narodowy Kongres Demokratyczny utrzymują, że wybór projektu znanego architekta nie został dokonany z uwzględnieniem koniecznych w takich sytuacjach procedur. Twierdzą między innymi, że projekt Adjaye był jedynym branym pod uwagę, co świadczy o tym, że konkurs na zamówienie publiczne został przeprowadzony bezprawnie. Oskarżają również parlament kierowany przez Nową Partię Patriotyczną o nieuczciwe i niejawne wykorzystanie państwowych pieniędzy do opłacenia projektu.
Świątynia, która jest przedmiotem sporu, powstaje na zlecenie prezydenta Ghany Nany Akufo-Addo, przewodniczącego znajdującej się u władzy Nowej Partii Patriotycznej. Obiekt, który ma łączyć wiernych wielu wyznań pod jednym dachem, stanie tuż obok budynku Parlamentu. Prezydent Ghany w reakcji na oskarżenia wydał oficjalne oświadczenie, w którym zapewnia, że projekt jest realizowany legalnie i z zachowaniem wszelkich procedur. Sam David Adjaye, który przez lata aktywności zawodowej dał się poznać publice jako zaangażowany działacz społeczny, dzięki czemu cieszył się nienagannym wizerunkiem, odmówił komentarza w tej sprawie.
Według „Architects' Journal” projekt miał kosztować 180 milionów funtów. Uważa się, że koszty te znacznie wzrosły, co skłoniło rząd do zatrzymania budowy w marcu tego roku. Odpowiedzialni za zarządzanie budową urzędnicy zapowiadają, że opóźnienie spowodowane jest chwilowym wstrzymaniem funduszy, a prace nad katedrą ruszą już niebawem.
Miasto Helsinki ogłosiło White Arkitekter i K2S Architects zwycięzcami konkursu na projekt nowego centrum kulturalnego na nabrzeżu w dzielnicy Makasiiniranta w południowym porcie w Helsinkach. Projekt nazwany Saaret, czyli Wyspy, ma na celu rozwój kultury w mieście i zachęcenie mieszkańców do jej współtworzenia.
Renomowane czeskie studio architektoniczne CHYBIK + KRISTOF prezentuje projekt wieżowca w Ostrawie. Jak mają nadzieję twórcy projektu, zaktywizuje on przestrzeń publiczną oraz wesprze rewitalizację miasta. Po ukończeniu 235-metrowa wieża Ostrava Tower będzie najwyższym budynkiem w kraju.
Praktyka architektoniczna Snøhetta ujawniła nowe plany przebudowy muzeum Thora Heyerdahla, które znajduje się na półwyspie Bygdøy w Oslo. Poświęcone podróżom norweskiego odkrywcy Muzeum Kon-Tiki zyska duże, pokryte drewnem audytorium.
Japoński architekt Shigeru Ban przedstawia nietypowy projekt publicznych toalet z kolorowymi szklanymi ścianami. Nowe obiekty mają stanąć w dwóch tokijskich parkach – Yoyogi Fukamachi Mini Park i Haru-no-Ogawa Community Park. Ban przekonuje, że jego projekt jest nie tylko estetyczny, ale i niezwykle funkcjonalny – przezroczyste ściany kubików pozwolą na sprawdzenie, czy ktoś jest w środku.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.