Rozbudowa Muzeum Thora Heyerdahla w Oslo

Rozbudowa Muzeum Thora Heyerdahla w Oslo

Kon-Tiki Museum, zdj. Shonetta

Praktyka architektoniczna Snøhetta ujawniła nowe plany przebudowy muzeum Thora Heyerdahla, które znajduje się na półwyspie Bygdøy w Oslo. Poświęcone podróżom norweskiego odkrywcy Muzeum Kon-Tiki zyska duże, pokryte drewnem audytorium.

Studio Snøhetta zaprojektowało rozbudowę Muzeum Kon-Tiki - jednego z najczęściej odwiedzanych muzeów w Norwegii, pierwotnie zbudowanego w 1957 roku. W muzeum wystawiane i przechowywane są artefakty związane z podróżami Heyerdahla, w tym tratwa Kon-Tiki, na której Heyerdahl przepłynął ponad 8 tysięcy kilometrów przez Ocean Spokojny, aby zademonstrować, że starożytne cywilizacje mogły przemierzać ogromne odległości mimo braku zaawansowanej technologii.

Kon-Tiki Museum, zdj. Shonetta

 

Najważniejszym punktem przebudowy jest nowa część – aula. Drewniana konstrukcja w kształcie klina o oknach skierowanych w stronę nieba. „To miejsce przeznaczone zarówno dla młodych, jak i starszych osób, w którym można uczyć się nowych rzeczy, zrozumieć znaczenie ograniczenia konsumpcji oraz stawić czoła globalnym wyzwaniom związanym z zanieczyszczeniem oceanów” – mówią autorzy projektu, podkreślając, jak ważne dla nich było przekazywanie myśli norweskiego podróżnika kolejnym pokoleniom.

Kon-Tiki Museum, zdj. Shonetta

 

„Dzięki wielofunkcyjnej audytorium i przestrzeniom zewnętrznym nowe muzeum będzie jeszcze lepiej przekazywało myśl Heyerdahla i jeszcze skuteczniej przeniesie jego dziedzictwo i wizję w przyszłość” – dodają. Rozbudowa, która poskutkuje powiększeniem przestrzeni wystawienniczej, pozwoli kuratorom na komfortowe rozmieszczenie artefaktów, a gościom – na spokojne i wygodne zwiedzanie.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.