Diana Kellogg Architects dla edukacji kobiet w Indiach

Diana Kellogg Architects dla edukacji kobiet w Indiach

The Rajkumari Ratnavati Girl's School, zdj. Diana Kellogg Architects

Nowojorska firma architektoniczna Diana Kellogg Architects ujawniła projekty The Rajkumari Ratnavati Girl's School. Ta wyjątkowa szkoła dla dziewcząt zostanie wykonana w całości z lokalnego ręcznie rzeźbionego przez lokalnych rzemieślników piaskowca.

Budynek jest częścią trójfazowego projektu, Centrum GYAAN, stworzonego na zlecenie Fundacji CITTA - organizacji non-profit, wspierającej rozwój tych społeczności, które zmagają się ze szczególnie trudnymi warunkami ekonomicznymi i środowiskowymi. Jak zaznaczają architekci, projekt zainspirowały symbole kobiecości z różnych kultur, mające podkreślić, jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywają kobiety oraz ich edukacja. Owalna konstrukcja symbolizuje siłę i potencjał, które mają w sobie uczennice placówki.

The Rajkumari Ratnavati Girl's School, zdj. Diana Kellogg Architects

 

Misją Centrum GYAAN jest wzmocnienie pozycji kobiet w indyjskim społeczeństwie poprzez edukację i wsparcie psychologiczne. Ze statystyk wynika, że w regionie pustyni Thar pisać i czytać potrafi jedynie 32% kobiet, co czyni je niezdolnymi do uzyskania niezależności ekonomicznej. Dwie pozostałe inwestycje, które powstaną z inicjatywy Centrum – centrum kultury The Medha Hall i Spółdzielnia Kobiet – również będą służyć kobietom, sprzyjać nawiązywaniu silnych więzi wewnątrz społeczności i wspierać rozwój intelektualny mieszkanek lokalnych wsi.

The Rajkumari Ratnavati Girl's School, zdj. Diana Kellogg Architects

 

Autorzy projektu podkreślają, jak ważna była dla nich etyczna współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami. Zwracali również uwagę na kwestie ekologii, a także bezpieczeństwo i wygodę użytkowniczek. „Uznaliśmy za obligatoryjne, aby w tworzenie budynku zaangażować również lokalną społeczność. Wykorzystanie lokalnych materiałów budowlanych pomogło nam zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Dodatkowo, umieściliśmy baldachim z paneli słonecznych na dachu” – mówi zespół z  Diana Kellogg Architects. „Zarówno dach, jak i żaluzje, zapobiegają przedostawaniu się ciepła do wnętrz; dobremu przepływowi powietrza sprzyja także eliptyczny kształt konstrukcji”.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.