Diana Kellogg Architects dla edukacji kobiet w Indiach
Diana Kellogg Architects dla edukacji kobiet w Indiach
Nowojorska firma architektoniczna Diana Kellogg Architects ujawniła projekty The Rajkumari Ratnavati Girl's School. Ta wyjątkowa szkoła dla dziewcząt zostanie wykonana w całości z lokalnego ręcznie rzeźbionego przez lokalnych rzemieślników piaskowca.
Budynek jest częścią trójfazowego projektu, Centrum GYAAN, stworzonego na zlecenie Fundacji CITTA - organizacji non-profit, wspierającej rozwój tych społeczności, które zmagają się ze szczególnie trudnymi warunkami ekonomicznymi i środowiskowymi. Jak zaznaczają architekci, projekt zainspirowały symbole kobiecości z różnych kultur, mające podkreślić, jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywają kobiety oraz ich edukacja. Owalna konstrukcja symbolizuje siłę i potencjał, które mają w sobie uczennice placówki.
Misją Centrum GYAAN jest wzmocnienie pozycji kobiet w indyjskim społeczeństwie poprzez edukację i wsparcie psychologiczne. Ze statystyk wynika, że w regionie pustyni Thar pisać i czytać potrafi jedynie 32% kobiet, co czyni je niezdolnymi do uzyskania niezależności ekonomicznej. Dwie pozostałe inwestycje, które powstaną z inicjatywy Centrum – centrum kultury The Medha Hall i Spółdzielnia Kobiet – również będą służyć kobietom, sprzyjać nawiązywaniu silnych więzi wewnątrz społeczności i wspierać rozwój intelektualny mieszkanek lokalnych wsi.
Autorzy projektu podkreślają, jak ważna była dla nich etyczna współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami. Zwracali również uwagę na kwestie ekologii, a także bezpieczeństwo i wygodę użytkowniczek. „Uznaliśmy za obligatoryjne, aby w tworzenie budynku zaangażować również lokalną społeczność. Wykorzystanie lokalnych materiałów budowlanych pomogło nam zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Dodatkowo, umieściliśmy baldachim z paneli słonecznych na dachu” – mówi zespół z Diana Kellogg Architects. „Zarówno dach, jak i żaluzje, zapobiegają przedostawaniu się ciepła do wnętrz; dobremu przepływowi powietrza sprzyja także eliptyczny kształt konstrukcji”.
Studio Atkins ujawniło ostateczny projekt nowego głównego dworca kolejowego i przestrzeni publicznej w Nairobi. Projekt rozbudowuje zabytkowy budynek dworca, jedną z pierwszych kamiennych budowli w mieście, zwiększając jego powierzchnię tak, że będzie w stanie odwiedzić go aż do ponad 30 000 pasażerów na godzinę.
Organizatorzy międzynarodowego konkursu Singapore Good Design 2022 zapraszają młodych architektów i projektantów do nadsyłania zgłoszeń! Konkurs zostanie rozstrzygnięty w siedmiu kategoriach.
Nowojorskie studio Ennead Architects ukończyło największe na świecie muzeum astronomii w Szanghaju w Chinach. Bryła obiektu nie ma linii ani kątów prostych. W ten sposób uosabia kształty i dynamikę wszechświata.
Dla artysty, który - oprócz kawałka papieru - do stworzenia swojego dzieła potrzebował nieco betonu, dobrej jakości szkła czy solidnej stali, okres siermiężnego PRL-u mógł jawić się jako koszmar. Jeżeli jakimś cudem udało mu się zgromadzić niezbędne materiały, na drodze stawało chore prawo, surowo przestrzegane przez rozrośniętą do granic absurdu biurokrację. W takich warunkach zbudowanie czegoś, co odbiegało od przyjętych standardów, wymagało żelaznych nerwów, pasji oraz odrobiny sprytu. Dlatego popularne Igloo Witolda Lipińskiego należy uznać za triumf inteligencji nad niewydolnym systemem Ludowej Polski.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.