Projekt domu M7, za który odpowiada zespół ze studia MFRMGR Architekci, odwołuje się do popularnej kilka dekad temu formy polskiej kostki. Twórcy domu: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Waldemar Nowicki i Łukasz Ptak postarali się jednak, by projekt mimo to był nowoczesny, nieoczywisty i funkcjonalny.
Prosty nie znaczy nudny! Projekt domu M7 wyróżnia się na tle zarówno minimalistycznych, jak i bardziej złożonych projektów. Forma polskiej kostki, czyli skromnego domu z płaskim dachem, zbudowanego na planie kwadratu, została urozmaicona o przyciągające wzrok wycięcia i wnęki, które przyciągają wzrok i określają oryginalny układ wnętrz, nie zaburzając przy tym harmonii budynku. „Przez całą długość parteru budynku zachowano osie widokowe. I tak z salonu można spoglądać bezpośrednio na kuchnię, a wchodząc do budynku widać zieleń znajdującą się za obiektem. Ciekawą, niespodziewaną funkcję zyskał podcień wejściowy. Podczas lockdownu, kiedy nie można było za bardzo poruszać się po drogach, mieszkańcy mogli tu trenować na przykład jazdę na rowerze (trenażer) lub wioślarstwo” – opisują swój projekt architekci z MFRMGR. Elewacja w kolorze dyskretnej szarości została pokryta żelbetem, a wnęki i balkony wykończono prostymi, jasnymi barierkami z płaskowników.
Dodatkowo bryła Domu M7 kryje w sobie wyjątkowe miejsce, które pozwoli mieszkańcom na odpoczynek w pobliżu natury bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie wydaje się szczególnie przydatne, zwłaszcza w świetle pandemicznych obostrzeń. „Punktem spajającym wszystkie potrzeby w domu, stało się wewnętrzne patio. Dzięki niemu praktycznie z każdego miejsca budynku dostępny jest widok na zieleń: z salonu, kuchni, korytarza przy sypialniach oraz z wejścia do budynku. Co więcej, dzięki patio oraz otwarciom w salonie przy pozornie zamkniętej betonowej bryle, uzyskano dobrze doświetlone wnętrza o dużych przeszkleniach i jednoczesnym zachowaniu intymności wewnątrz” – piszą architekci.
Villa R to projekt autorstwa Saunders Architecture zlokalizowany w Mosterhamn w Norwegii. Dom został zaprojektowany dla rodziny, która mieszkała na jednej z wysp w dystrykcie Bømlo na południe od Bergen. Kiedy inwestorzy odkryli, że plany nowej drogi i mostu znacząco wpłyną na otoczenie ich dotychczasowego domu, postanowili wybudować nowy. Budynek znajduje na wzgórzu położonym nieopodal od dawnego lokum właścicieli, a jego otoczenie zachwyca i doskonale pasuje do architektonicznego projektu domu.
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie na projekt biofilnego centrum odnowy biologicznej. Nowoczesne i piękne SPA ma pomagać użytkownikom w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia.
Zapraszamy do udziału w konkursie Dworzec Roku 2022. Inicjatywa ma na celu wybranie najlepiej zaprojektowanego i dostosowanego do potrzeb podróżnych dworca kolejowego w Polsce.
Architektura odpowiada na potrzeby wciąż zmieniającego się świata. Rosnąca świadomość ekologiczna skłania inwestorów do poszukiwania rozwiązań przyjaznych środowisku, dla szczęśliwego i bezpiecznego życia kolejnych pokoleń. Konkurs Miasto z klimatem poszukuje najlepszych projektów ekologicznych miast.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.