Dom Nagi. Projekt od studia MAZM

Dom Nagi. Projekt od studia MAZM

Naked House, zdj. Ignacy Matuszewski

Realizacje projektu biura architektoniczne MAZM można rozpoznać od razu. Od projektów innych biur odróżnia je niezwykle zgrabne łączenie nowoczesności, przytulności i industrialnego charakteru. Zrealizowany w Warszawie Naked House od swoich twórców otrzymał wszystko, co najlepsze, od intrygującej bryły po ciekawie dobrane materiały.

Zaprojektowany i ukończony w roku 2018 dom od pierwszego spojrzenia zachwyca prostotą i nonszalancją. Nieskomplikowana, nowoczesna bryła domu obłożona jest rudą cegłą, sprawiającą wrażenie wiekowej. Tak wyeksponowany materiał konstrukcyjny nadaje całości industrialnego sznytu, współgra również z wnętrzem budynku, w którego aranżacji zastosowano „surowe” elementy betonowe i drewniane. Stąd też nazwa domu – Naked House, czyli Dom Nagi. 

Naked House, zdj. Ignacy Matuszewski

 

„Kształt działki i układ stron świata zaczął definiować układ przestrzenny domu, jednak to program funkcjonalny ostatecznie zadecydował o bryle i relacji poszczególnych części domu względem działki. W związku z wspomnianymi przyszłymi użytkownikami domu – rodzicami z dziećmi, podzieliliśmy dom na dwie części. W jednej mieści się przestrzeń wspólna/dzienna i sypialnia rodziców, w drugiej – pokoje dzieci i pracownia" – opowiadają o swoim projekcie architekci z MAZM.

Naked House, zdj. Ignacy Matuszewski

 

"Dwie główne strefy w domu połączyliśmy korytarzem z wąskim i wysokim otwarciem widokowym skierowanym na pozostawione w ogrodzie drzewo. Ostatecznie rzut domu przypomina literę „L” ,podkreślając zastosowane strefowanie. Dzięki zastosowaniu w projekcie jednospadowego dachu, hierarchię pomieszczeń definiuje ich wysokość. Na przykład w sypialniach dzieci dało to możliwość wykorzystania przestrzeni w formie antresol. Została zamontowana tam konstrukcja z belek drewnianych, która czeka na aranżację przez domowników, powiększenie pokojów o dodatkowy poziom.” – dodają autorzy projektu.

Naked House, zdj. Ignacy Matuszewski

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.