Budowa, rozbudowa, remont – kiedy potrzebny jest architekt

Budowa, rozbudowa, remont – kiedy potrzebny jest architekt

Budynek w Paulista Avenue, São Paulo, Brazlia, The Photographer [CC0]

Wszelkie czynności budowlane zwykle wiążą się z koniecznością przestrzegania wielu przepisów. Planujesz budowę, rozbudowę lub inną czynność w obrębie swojego domu? Zastanawiasz się, z jakimi specjalistami powinieneś podjąć współpracę? Dowiedz się, kiedy potrzebny jest architekt.

Czym zajmuje się architekt?

Architekt to specjalista, który zajmuje się projektowaniem budynków – zarówno małych domków letniskowych, jak i ogromnych obiektów budowlanych takich jak fabryki, stadiony, lotniska, dworce czy hotele. To jego główne zajęcie. Architekci wnętrz czy krajobrazu mimo podobnego tytułu zawodowego zajmują się innymi kwestiami i zwykle mają zupełnie inne wykształcenie. Specjalista podpisany pod projektem budowlanym – jako autor – odpowiada za jego prawidłowość. Musi mieć do tego niezbędne uprawnienia, które zdobywa, zdając egzamin państwowy po zdobyciu właściwego wykształcenia i praktyki zawodowej. Bez takiego podpisu projekt nie jest ważny i nie może zostać dołączony do dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. To dlatego współpraca z architektem będzie konieczna przy każdej budowie, która wymaga uzyskania takiego pozwolenia.

WalterGropius, Louis Held [Public domain]

Adaptacja projektu gotowego – czy potrzebny jest architekt?

Inwestorzy budujący domy jednorodzinne chętnie wybierają projekty gotowe z bogatych baz biur architektonicznych. Nie oznacza to jednak, że mogą przystąpić do prac budowlanych od razu po zakupie. Taki projekt wymaga bowiem adaptacji do warunków panujących na działce. W jej ramach często można dokonać zmian w projekcie – np. zmienić układ pomieszczeń, powiększyć lub pomniejszyć nieco wymiary budynku, zmienić geometrię dachu, rozmieszczenie okien i drzwi, typ zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych itd. Nawet jeśli inwestor co do wybranego projektu nie ma jednak żadnych zastrzeżeń, nie obejdzie się bez pomocy architekta. Musi on bowiem przystosować projekt do wymogów samej działki oraz sporządzić projekt zagospodarowania terenu.

Frank Gehry, 
Forgemind ArchiMedia at Flickr [CC BY 2.0]

Rozbudowa – czy potrzebny jest architekt?

Według prawa rozbudowa lub nadbudowa obiektu budowlanego to również czynność budowlana. Dlatego trzeba ją wykonywać według określonego projektu. Mimo iż od nowelizacji przepisów z 2015 roku większość rozbudów nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, to jednak i w tym przypadku konieczna jest pomoc uprawnionego architekta. Sporządzi on projekt i sprawdzi, czy planowane prace są możliwe do przeprowadzenia zgodnie z prawem oraz możliwościami technicznymi istniejącej budowli.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.