YO Parking. Konkurs
Konkurs YO Parking ma na celu zebraniu najlepszych projektów wieży parkingowej w jednym z dużych miast. Wieża ma na celu odciążyć ulice miasta, tworząc alternatywne miejsca parkingowe.
Wszelkie czynności budowlane zwykle wiążą się z koniecznością przestrzegania wielu przepisów. Planujesz budowę, rozbudowę lub inną czynność w obrębie swojego domu? Zastanawiasz się, z jakimi specjalistami powinieneś podjąć współpracę? Dowiedz się, kiedy potrzebny jest architekt.
Architekt to specjalista, który zajmuje się projektowaniem budynków – zarówno małych domków letniskowych, jak i ogromnych obiektów budowlanych takich jak fabryki, stadiony, lotniska, dworce czy hotele. To jego główne zajęcie. Architekci wnętrz czy krajobrazu mimo podobnego tytułu zawodowego zajmują się innymi kwestiami i zwykle mają zupełnie inne wykształcenie. Specjalista podpisany pod projektem budowlanym – jako autor – odpowiada za jego prawidłowość. Musi mieć do tego niezbędne uprawnienia, które zdobywa, zdając egzamin państwowy po zdobyciu właściwego wykształcenia i praktyki zawodowej. Bez takiego podpisu projekt nie jest ważny i nie może zostać dołączony do dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. To dlatego współpraca z architektem będzie konieczna przy każdej budowie, która wymaga uzyskania takiego pozwolenia.
Inwestorzy budujący domy jednorodzinne chętnie wybierają projekty gotowe z bogatych baz biur architektonicznych. Nie oznacza to jednak, że mogą przystąpić do prac budowlanych od razu po zakupie. Taki projekt wymaga bowiem adaptacji do warunków panujących na działce. W jej ramach często można dokonać zmian w projekcie – np. zmienić układ pomieszczeń, powiększyć lub pomniejszyć nieco wymiary budynku, zmienić geometrię dachu, rozmieszczenie okien i drzwi, typ zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych itd. Nawet jeśli inwestor co do wybranego projektu nie ma jednak żadnych zastrzeżeń, nie obejdzie się bez pomocy architekta. Musi on bowiem przystosować projekt do wymogów samej działki oraz sporządzić projekt zagospodarowania terenu.
Według prawa rozbudowa lub nadbudowa obiektu budowlanego to również czynność budowlana. Dlatego trzeba ją wykonywać według określonego projektu. Mimo iż od nowelizacji przepisów z 2015 roku większość rozbudów nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, to jednak i w tym przypadku konieczna jest pomoc uprawnionego architekta. Sporządzi on projekt i sprawdzi, czy planowane prace są możliwe do przeprowadzenia zgodnie z prawem oraz możliwościami technicznymi istniejącej budowli.
Konkurs YO Parking ma na celu zebraniu najlepszych projektów wieży parkingowej w jednym z dużych miast. Wieża ma na celu odciążyć ulice miasta, tworząc alternatywne miejsca parkingowe.
Międzynarodowe biuro architektoniczne KPF zaprezentowało projekt Parkside Seoul, nowej wielofunkcyjnej dzielnicy, która powstanie w stolicy Korei Południowej. Projekt powstaje w celu uzupełnienia otaczających elementów naturalnych i oddania hołdu spuściźnie naturalnej regionu – Yongsan Park.
Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie Abide, którego przedmiotem będzie projekt pomnika poświęconego ofiarom suszy. Obiekt powinien mieć też zastosowanie funkcjonalne, ma bowiem pełnić funkcję stacji uzdatniania wody.
Studio architektoniczne MVRDV zaprezentowało plan przekształcenia Pawilonu Holenderskiego, który powstał na Expo 2000. Pawilon zostanie przebudowany tak, że znajdą się w nim przestrzenie biurowe, a także mieszkania studenckie i parking. Jak twierdzą architekci, drugie podejście do zaprojektowanej przez nich konstrukcji jest wyjątkowym doświadczeniem, pozwalającym na zweryfikowanie owoców swojej pracy sprzed dwudziestu lat.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.