Home 2122. Konkurs
Artuminate zaprasza do udział w drugiej edycji konkursu Home 2122. Udział w konkursie może pomóc młodym architektom zrozumieć i przedstawić szerszej publiczności możliwości architektury mieszkaniowej przyszłości.
Minimalistyczny dom mieszkalny zaprojektowany przez studio Mus Architects to wygodne i estetyczne miejsce do życia. Co ważne, pomimo pozbawionego dodatków i ozdobników projektu, budynek nie jest nudny ani nieciekawy – prostota jest jego największym atutem.
Dom, nazwany „domem na skarpie” mieści się w Katowicach, w typowej dzielnicy domów jednorodzinnych. Działka, na której powstał, charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem wysokości terenu – po jednej stronie ziemia jest płaska i równa, zaś po drugiej znajduje się spora górka. To, co inni uznaliby za wadę terenu, architekci z Mus Architects postanowili wykorzystać jako największy atut, który nada inwestycji indywidualnego charakteru.
„Dzięki odpowiedniemu podejściu do tematu zarówno klienta jak i projektanta udało się zastane minusy zamienić na plusy i tym samym stworzyć ciekawą, intrygująca przestrzeń, Architekturę tworzącą dobrą relację z zastanym terenem” – mówi zespół projektowy.
Jednokondygnacyjny dom opiera się na betonowych filarach, „unoszących” go do najwyższego poziomu działki. Właśnie tam znajduje się wejście oraz garaż i prowadzący do niego podjazd. Sam projekt jest niezwykle prosty i minimalistyczny – dom zbudowano na planie prostokąta, bez zbędnych zabaw formą. Dach domu jest płaski, dzięki czemu inwestycja wygląda jak unoszący się nad ziemią kubik o powierzchni 100m2.
Elewację pokryto białą formą, co nadaje formalnego minimalizmowi nieco skandynawskiego charakteru. Część elewacji – ta wychodząca na spory ogród – jest całkowicie przeszklona, co pozwala mieszkańcom na niezakłócony kontakt ze światem zewnętrznym i stały dopływ światła dziennego przy jednoczesnym zachowaniu pełnej prywatności.
Artuminate zaprasza do udział w drugiej edycji konkursu Home 2122. Udział w konkursie może pomóc młodym architektom zrozumieć i przedstawić szerszej publiczności możliwości architektury mieszkaniowej przyszłości.
Australijska firma Koichi Takada Architects zrealizowała projekt budynku o mieszanym przeznaczeniu, który stanął w Gold Coast w Queensland. Forma konstrukcji została zainspirowana zaczerpniętym z natury kształtem szyszki.
Platforma UNI zaprasza architektów do udziału w konkursie na projekt lokalu gastronomicznego, którego wystrój ma nawiązywać do impresjonizmu.
Studio BIG opracowało koncepcję nowego kompleksu dla firmy The Metals Company, której celem jest zmniejszenie wpływu produkcji baterii na środowisko poprzez wydobywanie metali z dna mórz. Praktyka Bjarke Ingels Group zaprojektowała budynek, w którym przetwarzane będą zebrane metale, a także podwodne pojazdy, dzięki którym odnajdywanie ich będzie dużo łatwiejsze.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.