Dom na skarpie

Dom na skarpie

Dom na skarpie, zdj. Mus Architects

Minimalistyczny dom mieszkalny zaprojektowany przez studio Mus Architects to wygodne i estetyczne miejsce do życia. Co ważne, pomimo pozbawionego dodatków i ozdobników projektu, budynek nie jest nudny ani nieciekawy – prostota jest jego największym atutem.

Dom, nazwany „domem na skarpie” mieści się w Katowicach, w typowej dzielnicy domów jednorodzinnych. Działka, na której powstał, charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem wysokości terenu – po jednej stronie ziemia jest płaska i równa, zaś po drugiej znajduje się spora górka. To, co inni uznaliby za wadę terenu, architekci z Mus Architects postanowili wykorzystać jako największy atut, który nada inwestycji indywidualnego charakteru. 

Dom na skarpie, zdj. Mus Architects

 

„Dzięki odpowiedniemu podejściu do tematu zarówno klienta jak i projektanta udało się zastane minusy zamienić na plusy i tym samym stworzyć ciekawą, intrygująca przestrzeń, Architekturę tworzącą dobrą relację z zastanym terenem” – mówi zespół projektowy.

Jednokondygnacyjny dom opiera się na betonowych filarach, „unoszących” go do najwyższego poziomu działki. Właśnie tam znajduje się wejście oraz garaż i prowadzący do niego podjazd. Sam projekt jest niezwykle prosty i minimalistyczny – dom zbudowano na planie prostokąta, bez zbędnych zabaw formą. Dach domu jest płaski, dzięki czemu inwestycja wygląda jak unoszący się nad ziemią kubik o powierzchni 100m2.

Dom na skarpie, zdj. Mus Architects

 

Elewację pokryto białą formą, co nadaje formalnego minimalizmowi nieco skandynawskiego charakteru. Część elewacji – ta wychodząca na spory ogród – jest całkowicie przeszklona, co pozwala mieszkańcom na niezakłócony kontakt ze światem zewnętrznym i stały dopływ światła dziennego przy jednoczesnym zachowaniu pełnej prywatności.

Dom na skarpie, zdj. Mus Architects

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.