Minimalistyczny dom mieszkalny zaprojektowany przez studio Mus Architects to wygodne i estetyczne miejsce do życia. Co ważne, pomimo pozbawionego dodatków i ozdobników projektu, budynek nie jest nudny ani nieciekawy – prostota jest jego największym atutem.
Dom, nazwany „domem na skarpie” mieści się w Katowicach, w typowej dzielnicy domów jednorodzinnych. Działka, na której powstał, charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem wysokości terenu – po jednej stronie ziemia jest płaska i równa, zaś po drugiej znajduje się spora górka. To, co inni uznaliby za wadę terenu, architekci z Mus Architects postanowili wykorzystać jako największy atut, który nada inwestycji indywidualnego charakteru.
Dom na skarpie, zdj. Mus Architects
„Dzięki odpowiedniemu podejściu do tematu zarówno klienta jak i projektanta udało się zastane minusy zamienić na plusy i tym samym stworzyć ciekawą, intrygująca przestrzeń, Architekturę tworzącą dobrą relację z zastanym terenem” – mówi zespół projektowy.
Jednokondygnacyjny dom opiera się na betonowych filarach, „unoszących” go do najwyższego poziomu działki. Właśnie tam znajduje się wejście oraz garaż i prowadzący do niego podjazd. Sam projekt jest niezwykle prosty i minimalistyczny – dom zbudowano na planie prostokąta, bez zbędnych zabaw formą. Dach domu jest płaski, dzięki czemu inwestycja wygląda jak unoszący się nad ziemią kubik o powierzchni 100m2.
Dom na skarpie, zdj. Mus Architects
Elewację pokryto białą formą, co nadaje formalnego minimalizmowi nieco skandynawskiego charakteru. Część elewacji – ta wychodząca na spory ogród – jest całkowicie przeszklona, co pozwala mieszkańcom na niezakłócony kontakt ze światem zewnętrznym i stały dopływ światła dziennego przy jednoczesnym zachowaniu pełnej prywatności.
Platforma UNI zaprasza architektów i miłośników projektowania do udziału w konkursie Brewed Brazil. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie kawiarni, która umożliwi gościom zarówno pracę, jak i relaks, redefiniując jednocześnie archetyp lokalu gastronomicznego, jaki znamy od lat.
Australijska firma Koichi Takada Architects zrealizowała projekt budynku o mieszanym przeznaczeniu, który stanął w Gold Coast w Queensland. Forma konstrukcji została zainspirowana zaczerpniętym z natury kształtem szyszki.
Firma architektoniczna Kengo Kuma & Associates we współpracy z praktyką Kajima Design definitywnie zakończyły prace nad Muzeum Kultury Kadokawa w Tokorozawie w Japonii. Muzeum, położone około 30 kilometrów na zachód od centrum Tokio, powstało jako część planu Tokorozawa Sakura Town, kompleksu kulturalnego obejmującego muzea, biura, hotele i restauracje.
Koncepcja domu-stodoły staje się coraz bardziej popularna. Zawdzięczamy to w dużej mierze trendom ekologicznym, a także pragnieniem powrotu do spokojnego, wiejskiego życia w świecie pędzącym z coraz to większą prędkością. Tradycyjną zabudową wiejską inspirowało się również biuro SK-Architekci podczas tworzenia projektu nowoczesnego domu w Karkonoszach.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.