Harajuku Quest, zaprojektowany przez Shohei Shigematsu i OMA New York, to odnowione centrum handlowe i kulturalne w dzielnicy Harajuku w Tokio. Zlokalizowany w kultowej dzielnicy Tokio, budynek jest kolejną fazą planu NTT Z Harajuku, który ma na celu ułatwienie przepływu ludzi przez gęsto zabudowany obszar.
Omotesando to obszar zdefiniowany przez główną arterię komunikacyjną otoczoną krętymi uliczkami. Cechą charakterystyczną dzielnicy są szerokie ulice wysadzane drzewami zelkova. W Omotesando znajduje się wiele sklepów znanych marek – coraz większe zainteresowanie inwestorów otwieraniem kolejnych lokali handlowych doprowadziło do znacznego rozwoju dzielnicy, a tym samym zagęszczenia tkanki miejskiej.
Znajdujące się niedaleko Oku-Harajuku oferuje turystom i mieszkańcom zupełnie inne wrażenia – oryginalna dzielnica odpowiada na potrzeby współczesnych młodych ludzi, oferując im przyjazne otoczenie w znacznie mniejszej skali. Dzielnica ta jest miejscem, w którym narodziła się znana na całym świecie subkultura młodzieżową mająca ogromny wpływ na modę uliczną, chętnie odwiedzają ją również niezależni twórcy oraz artyści.
Nowy budynek doskonale wpisuje się w obie estetyki, respektując jednocześnie plany zagospodarowania przestrzennego Tokio. W projekcie łączy się rzeźbiarska ekspresja oraz doskonale zaplanowana przestrzeń, która może spełniać wiele funkcji w zależności od potrzeb użytkowników. „Połączenie Omotesando i Oku-Harajuku uosabia dualizm miejskiego kontekstu oraz tokijskiej mody i kultury handlowej. Niezbędnym było to, aby nowy budynek łączył te dwa obszary. Jak dwie strony tej samej monety, jeden budynek przedstawia alternatywne osobowości, połączone nowym publicznym korytarzem” – mówi Shohei Shigematsu z OMA.
UNStudio, holenderskie biuro architektoniczne, zaprezentowało swój projekt Dadu, Muzeum Dziecięcego w Katarze. Plan został zaprezentowany podczas Biennale Architektury w Wenecji. Muzeum jest jednym z wielu katarskich projektów, które ujrzały światło dzienne podczas tegorocznej wystawy. Znalazły się tam również budynki zaprojektowane przez chilijską praktykę Elemental, holenderskie studio OMA i szwajcarską firmę Herzog & de Meuron. Wystawa przedstawiająca prace wymienionych studiów nosi tytuł Building a Creative Nation.
Nowoczesna wizja domu Organic Shelter – minimalistycznego pawilonu, który powstanie w malowniczym otoczeniu jeziora i lasu – zabiera nas w marzenia o wakacyjnym odpoczynku na łonie natury. Odpowiedzialni za projekt architekci, Aga Kobus i Grzegorz Gaworek ze Studia. O. zadbali o to, by mieszkańcy Organic Shelter mogli doświadczać spokoju i harmonii płynącej z idealnego dopasowania architektury do jej otoczenia.
Studio Miralles Tagliabue EMBT, kierowane przez Benedettę Tagliabue, wygrało międzynarodowy konkurs na przebudowę placu Century Square. To historyczne miejsce w sercu Szanghaju zostanie przekształcone w pełen zieleni i sprzyjającego relaksowi mikroklimatu park.
Poznańskie studio architektury UGO Architecture przedstawia projekt domku na terenie malowniczego Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Bujna natura Wielkopolski zainspirowała architektów do stworzenia niewielkiego, lecz funkcjonalnego budynku, w którym wakacje trwają zarówno w lecie, jak i zimą.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.