Harajuku Quest. Dwie strony jednej monety

Harajuku Quest. Dwie strony jednej monety

NTT Harajuku Quest, zdj. OMA/INPLACE

Harajuku Quest, zaprojektowany przez Shohei Shigematsu i OMA New York, to odnowione centrum handlowe i kulturalne w dzielnicy Harajuku w Tokio. Zlokalizowany w kultowej dzielnicy Tokio, budynek jest kolejną fazą planu NTT Z Harajuku, który ma na celu ułatwienie przepływu ludzi przez gęsto zabudowany obszar.

Omotesando to obszar zdefiniowany przez główną arterię komunikacyjną otoczoną krętymi uliczkami. Cechą charakterystyczną dzielnicy są szerokie ulice wysadzane drzewami zelkova. W Omotesando znajduje się wiele sklepów znanych marek – coraz większe zainteresowanie inwestorów otwieraniem kolejnych lokali handlowych doprowadziło do znacznego rozwoju dzielnicy, a tym samym zagęszczenia tkanki miejskiej.

NTT Harajuku Quest, zdj. OMA/INPLACE

 

Znajdujące się niedaleko Oku-Harajuku oferuje turystom i mieszkańcom zupełnie inne wrażenia – oryginalna dzielnica odpowiada na potrzeby współczesnych młodych ludzi, oferując im przyjazne otoczenie w znacznie mniejszej skali. Dzielnica ta jest miejscem, w którym narodziła się znana na całym świecie subkultura młodzieżową mająca ogromny wpływ na modę uliczną, chętnie odwiedzają ją również niezależni twórcy oraz artyści.

NTT Harajuku Quest, zdj. OMA/INPLACE

 

Nowy budynek doskonale wpisuje się w obie estetyki, respektując jednocześnie plany zagospodarowania przestrzennego Tokio. W projekcie łączy się rzeźbiarska ekspresja oraz doskonale zaplanowana przestrzeń, która może spełniać wiele funkcji w zależności od potrzeb użytkowników. „Połączenie Omotesando i Oku-Harajuku uosabia dualizm miejskiego kontekstu oraz tokijskiej mody i kultury handlowej. Niezbędnym było to, aby nowy budynek łączył te dwa obszary. Jak dwie strony tej samej monety, jeden budynek przedstawia alternatywne osobowości, połączone nowym publicznym korytarzem” – mówi Shohei Shigematsu z OMA.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.