Studio architektoniczne MAD opublikowało projekt wielofunkcyjnego centrum kulturalnego w Chinach, którego forma czerpie inspiracje z motywu kosmosu, przestrzeni oraz chmur.
Cloud Center zostanie wybudowane w Qinhuangdao, w pobliżu wybrzeża Beidaihe w północno-wschodnich Chinach. Centrum zostało stworzone specjalnie dla społeczności artystycznej i kulturalnej Aranya. Jak opowiadają twórcy, architekci ze studia MAD, budynek został zaprojektowany tak, aby jak najbardziej przypominał chmurę unoszącą się nad morzem.
Cały budynek został podzielony na dwie strefy, które pomieszczą teatr, salę konferencyjną, przestrzenie wystawiennicze i kawiarnię. „Oglądany z daleka, budynek wygląda jak chmura unosząca się w lesie, z wypolerowaną, odbijającą światło płaszczyzną, aktywowaną przez zmieniające się światło, niebo i krajobraz” – mówią architekci z grupy MAD.
Znakiem rozpoznawczym projektu jest amorficzny, zwisający dach, pokryty białym witrażem, który ma na celu stworzenie wrażenia, że konstrukcja unosi się w powietrzu. Budynek został w dużej mierze przeszklony, aby wpuścić do środka światło. Dzięki temu zabiegowi całość wygląda jeszcze bardziej nieważko i kosmicznie.
Architekci zadbali o to, aby nie tylko budynki inspirowały i zachęcały do tworzenia. Centrum zostało bowiem otoczone krajobrazem nawiązującym do falistej formy centrum. „Kosmiczny motyw jest kontynuowany w ogrodzie, gdzie ustawiono wiele białych skał o ciekawym kształcie na tle bujnej zieleni, naśladując układ planet rozsianych po całym wszechświecie” – dodają architekci.
Studio Henning Larsen prezentuje projekt Fritz Hansen Pavilion, zrównoważonego pawilonu który powstał specjalnie na 3daysofdesign – festiwalu, który odbywa się w Kopenhadze. Pawilon, który znajduje się w Grønnegården w Designmuseum, został opracowany w oparciu o typowo skandynawskie podejście do architektury, które charakteryzuje się dbałością o środowisko, a także o wygodę i zdrowie użytkowników.
Prostota, skromność i tchnienie nowoczesności – oto, czym charakteryzuje się projekt Domu Prostego, którego autorką jest Katarzyna Buczkowska-Grobecka z pracowni Ktura Architekci. Architektce udało się stworzyć unikalny, idealnie dopasowany do potrzeb inwestorów dom.
Architekci z Pracowni Architektury Głowacki proponują nowy wizerunek gotowych projektów domów mieszkalnych – w ich wykonaniu są one funkcjonalne, ponadczasowe i z klasą. Czy inne biura architektoniczne pójdą w ich ślady?
Rozpoczęto prace nad zaprojektowanym przez Henning Larsen Architects Forum Medicum, będącym nowym elementem kampusu Uniwersytu Lund w Szwecji. Nowy obiekt, którego budowa ma skończyć się w roku 2023, stworzy komfortowe warunki edukacji dla studentów kształcących się w kierunkach medycznych.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.