Kosmiczna chmura. Centrum kultury w Qinhuangdao

Kosmiczna chmura. Centrum kultury w Qinhuangdao

Aranya Cloud Center, zdj. MAD

Studio architektoniczne MAD opublikowało projekt wielofunkcyjnego centrum kulturalnego w Chinach, którego forma czerpie inspiracje z motywu kosmosu, przestrzeni oraz chmur.

Cloud Center zostanie wybudowane w Qinhuangdao, w pobliżu wybrzeża Beidaihe w północno-wschodnich Chinach. Centrum zostało stworzone specjalnie dla społeczności artystycznej i kulturalnej Aranya. Jak opowiadają twórcy, architekci ze studia MAD, budynek został zaprojektowany tak, aby jak najbardziej przypominał chmurę unoszącą się nad morzem.

Aranya Cloud Center, zdj. MAD

 

Cały budynek został podzielony na dwie strefy, które pomieszczą teatr, salę konferencyjną, przestrzenie wystawiennicze i kawiarnię. „Oglądany z daleka, budynek wygląda jak chmura unosząca się w lesie, z wypolerowaną, odbijającą światło płaszczyzną, aktywowaną przez zmieniające się światło, niebo i krajobraz” – mówią architekci z grupy MAD.

Aranya Cloud Center, zdj. MAD

 

Znakiem rozpoznawczym projektu jest amorficzny, zwisający dach, pokryty białym witrażem, który ma na celu stworzenie wrażenia, że konstrukcja unosi się w powietrzu. Budynek został w dużej mierze przeszklony, aby wpuścić do środka światło. Dzięki temu zabiegowi całość wygląda jeszcze bardziej nieważko i kosmicznie.

Aranya Cloud Center, zdj. MAD

 

Architekci zadbali o to, aby nie tylko budynki inspirowały i zachęcały do tworzenia. Centrum zostało bowiem otoczone krajobrazem nawiązującym do falistej formy centrum. „Kosmiczny motyw jest kontynuowany w ogrodzie, gdzie ustawiono wiele białych skał o ciekawym kształcie na tle bujnej zieleni, naśladując układ planet rozsianych po całym wszechświecie” – dodają architekci.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.