Na ratunek brutalistycznym budynkom. Chybik i Kristof dla dworca w Brnie

Na ratunek brutalistycznym budynkom. Chybik i Kristof dla dworca w Brnie

Dworzec Zvonařka w Brnie, zdj. Chybik + Kristof

Czeskie studio Chybik + Kristof prezentuje gotowy projekt przebudowy dworca autobusowego Zvonařka w Brnie. Brutalistyczny budynek, o którego zachowanie architekci walczyli z władzami miasta przez niemal dziesięć lat, powstał w roku 1988 według projektu Radúza Russa.

Od wielu lat czeskie studio architektoniczne Chybik + Kristof za pomocą swoich mediów społecznościowych zwraca uwagę na problem zaniedbywania i niszczenia brutalistycznych budynków przez władze czeskich miast, przez co zatracają one tożsamość historyczną i architektoniczną. W roku 2015 architektom udało się ocalić budynek dworca Zvonařka od zniszczenia i wyburzenia. Uzyskali również pozwolenie i dofinansowanie na prace nad przebudową dworca.

Dworzec Zvonařka w Brnie, zdj. Chybik + Kristof

 

„Wyburzenia to problem globalny” - powiedział współzałożyciel studia, Michal Kristof. „Naszą rolą jako architektów jest zaangażowanie się w dyskusję dotyczącą tego tematu. Musimy brać pod uwagę cechy istniejących budynków i na tej podstawie pracować nad ich udoskonaleniem, stopniowo przechodząc od słów do czynów” – dodaje.

Dworzec Zvonařka w Brnie, zdj. Chybik + Kristof

 

W procesie przebudowy dworca drastycznie zmieniła się fasada budynku. Hermetyczne, ciężkie ściany w wielu miejscach zastąpiły przeszklenia, wizualnie łączące budynek z miastem. Znakiem rozpoznawczym nowego budynku wydzielona strefa, przykryta falistym dachem w kolorze czerwonym. Wewnątrz znajdą się kiosk z biletami, poczekalnia i bar. Aby nadać współczesny wygląd oryginalnej konstrukcji stalowej dachu, architekci przemalowali ją na biało i dodali do niej współczesne, przemyślane oświetlenie. „Instalacja świetlna oświetla zarówno sam dworzec, jak i teren przed nim, łącząc w ten sposób architekturę i wolną przestrzeń” – dodaje Chybik.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.