SKYRISE 2022
Przed młodymi projektantami stoi kolejna szansa na zdobycie atrakcyjnych nagród i uznanie w świecie architektury. Konkurs SKYRISE 2022 zbierze projekty nowoczesnych i oryginalnych wieżowców.
Organizator New York PRODUCT DESIGN AWARDS ogłosił wyniki tegorocznej edycji nagród. Na konkurs napłynęło ponad 500 prac z całego świata. Prestiżowe międzynarodowego Grand Jury przyznało jedną z dwóch głównych nagród - „Product Designer of the Year” – polsko-niemieckiemu grupie projektantów za koncepcję solarnej kolejki SUNGLIDER.
Organizatorzy w piśmie gratulacyjnym podkreślili, że ten proekologiczny projekt swoją odnoszącą się do przyszłości wizjonerską ideą doskonale ustosunkowuje się do problemów teraźniejszości.
Odpowiedzialny za design główny projektant – Piotr Kuczia - podkreśla, że to nagroda dla całego międzynarodowego teamu entuzjastów, którzy od kilkunastu miesięcy nieodpłatnie(!) pracują nad tym futurystycznym projektem.
Choć to nie pierwszy sukces wielokrotnie nagradzanego, działającego w Niemczech polskiego architekta, w jego dorobku ma ona szczególną pozycję: „Niecodziennie ma się okazję pokonać ponad pół tysiąca konkurentów z całego świata. I to w Nowym Jorku!” mówi Kuczia.
Polska część zespołu, pod przewodnictwem Eweliny Gawell z Politechniki Warszawskiej, zajmowała się głównie komputerową parametryzacją modelu, pozwalającą na poszukiwanie optymalnych pod względem technicznym i estetycznym form poszczególnych elementów trasy. Bartek Witkowski z Zabłocia opracował koncepcją graficzną projektu, Alek Pluta z Gdańska przygotował efektowną wizualizację. Niemiecki zespół z Osnabruck skupił się natomiast nad rozwiązaniami produkcyjnymi i organizacyjnymi.
Wszystkich łączy przekonanie, że jest to przełomowa koncepcja podejścia do rozwiązań publicznego transportu zbiorowego.
Zadaszona ogniwami solarnymi kolejka z drukowanymi w 3D wagonikami w całości zaopatrywana jest energią pozyskiwaną na swoich dachach. Sterowana sztuczną inteligencją jest on bezobsługowa. Docelowo więc, podróżowanie nią mogłoby obdywać się całkiem za darmo.
Czy doczekamy się jej w którymś z polskich miast?
Przed młodymi projektantami stoi kolejna szansa na zdobycie atrakcyjnych nagród i uznanie w świecie architektury. Konkurs SKYRISE 2022 zbierze projekty nowoczesnych i oryginalnych wieżowców.
Studio architektoniczne Sou Fujimoto opublikowało zwycięski projekt New City Center Landmark, monumentalnej pływającej wieży, która powstanie w zatoce dzielnicy Qianhaiwan w Shenzhen. Składający się z wielu różnorodnych części obiekt, który będzie miał 268 metrów wysokości, ma symbolizować dążenie zróżnicowanych kulturowo społeczeństw do życia w zgodzie i równości.
Firma HKS Architects wygrała przetarg na zaprojektowanie górskiego kurortu na Półwyspie Kamczackim na wschodzie Rosji. Wykonany dla kurortu Three Volcano Park projekt przedstawia całoroczny ośrodek górski, który – jak przewidują twórcy projektu i inwestorzy – znacznie podniesie turystyczną wartość regionu.
Przy ulicy Mikołowskiej w Katowicach powstanie biurowiec zainspirowany stylem modernistycznym. Budynek o nazwie Moderna nawiązując estetyką do tak zwanych śląskich „żyletkowców”, odda hołd architekturze właściwej dla miasta i regionu.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.