Studio architektoniczne ON-A Architecture prezentuje projekt zielonego, publicznego parku na dachu stadionu piłkarskiego FC Barcelona Hiszpanii, a także propozycje zagospodarowania jego bezpośredniego otoczenia. Atrakcyjny park o powierzchni 26 hektarów zrewitalizuje według architektów otoczenie stadionu i otworzy nowe perspektywy życia społecznego Katalończyków.
Jak podkreśla pracownia ON-A, Barcelona – podobnie jak inne duże miasta – nie zapewnia swoim mieszkańcom wystarczająco dużych powierzchni zielonych. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na jednego mieszkańca miasta powinno przypadać 9 metrów kwadratowych terenów zielonych. W Barcelonie powierzchnia ta jest mniejsza o niemal 3 metry kwadratowe. Stworzenie obszernego parku w centrum miasta może zmienić tę niekorzystną sytuacje. Projekt Nou Parc przekształci okolice stadionu w „wielkie płuca miasta”. Pokrycie stadionu roślinnością miałoby dodatkowo zwiększyć jego atrakcyjność wizualną, bez wpływu na jego funkcjonowanie.
„Projekt Nou Parc pokazuje, że natura może wrócić do miast bez uszczerbku dla budowli. […] Obecnie obszar Camp Nou jest zamkniętą betonową przestrzenią i tylko 8% jego terenu jest pokryte roślinnością. W konsekwencji powstaje efekt wyspy, oddzielający od siebie dzielnice Les Corts i Zona Universitaria” – mówią twórcy projektu, podkreślając, że jego realizacja przywróciłaby również utraconą przed laty spójność topograficzną miasta.
Projekt, oprócz efektownego parku na dachu, obejmuje także dwuipółkilometrową trasę spacerowo-biegową, a także tereny zielone i przestrzenie rekreacyjne. Tarasy na Camp Nou pozwolą zwiedzającym podziwiać panoramę miasta, a dwa sztuczne zbiorniki wodne w sąsiedztwie stadionu schłodzą okolicę i zgromadzą deszczówkę, która będzie wykorzystywana do nawadniania i utrzymania parku.
Nie jest tajemnicą, że zachodnie społeczeństwa nieuchronnie się starzeją. Badania pokazują, że już w roku 2030 1 na 5 mieszkańców miasta będzie osobą powyżej 65. roku życia. Konkurs Social Room zbierze projekty nowoczesnego domu seniora.
Mathieu Forest Architecte prezentuje projekt centrum kultury w kształcie dziewięciu przezroczystych kubików. Oryginalna budowla stanie w mieście Xinxiang w Chinach.
Wyjątkowa promocja na 90. jubileusz powstania firmy Internorm. Do końca kwietnia kupisz okna trzyszybowe w cenie dwuszybowych. Oferta obejmuje okna PCV, PCV-aluminiowe, drewniano-aluminiowe (z wyjątkiem okien zespolonych) oraz drzwi przesuwne na taras lub balkon. Wybierając ciepłe okna Internorm, stawiasz na wysokiej jakości produkty, stworzone z trwałych i szczelnych materiałów w rozsądnej cenie – podczas trwania jubileuszowej promocji możesz oszczędzić ok. 7% na każdym zamówionym oknie! Świętuj z nami 90-urodziny i ciesz się niezawodną trwałością naszych okien!
Wielu z nas, patrząc na budynek lub miejski krajobraz, czuje i widzi, że w obecnej formie nie wykorzystuje on swojego potencjału. Myślimy wtedy „Zaprojektowałbym to lepiej!”. Taką możliwość daje udział w konkursie Lunawood Urban Challenge.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.