Nou Parc. Park na dachu stadionu

Nou Parc. Park na dachu stadionu

Nou Parc, zdj. ON-A

Studio architektoniczne ON-A Architecture prezentuje projekt zielonego, publicznego parku na dachu stadionu piłkarskiego FC Barcelona Hiszpanii, a także propozycje zagospodarowania jego bezpośredniego otoczenia. Atrakcyjny park o powierzchni 26 hektarów zrewitalizuje według architektów otoczenie stadionu i otworzy nowe perspektywy życia społecznego Katalończyków.

Jak podkreśla pracownia ON-A, Barcelona – podobnie jak inne duże miasta – nie zapewnia swoim mieszkańcom wystarczająco dużych powierzchni zielonych. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na jednego mieszkańca miasta powinno przypadać 9 metrów kwadratowych terenów zielonych. W Barcelonie powierzchnia ta jest mniejsza o niemal 3 metry kwadratowe. Stworzenie obszernego parku w centrum miasta może zmienić tę niekorzystną sytuacje. Projekt Nou Parc przekształci okolice stadionu w „wielkie płuca miasta”. Pokrycie stadionu roślinnością miałoby dodatkowo zwiększyć jego atrakcyjność wizualną, bez wpływu na jego funkcjonowanie.

Nou Parc, zdj. ON-A

 

„Projekt Nou Parc pokazuje, że natura może wrócić do miast bez uszczerbku dla budowli. […] Obecnie obszar Camp Nou jest zamkniętą betonową przestrzenią i tylko 8% jego terenu jest pokryte roślinnością. W konsekwencji powstaje efekt wyspy, oddzielający od siebie dzielnice Les Corts i Zona Universitaria” – mówią twórcy projektu, podkreślając, że jego realizacja przywróciłaby również utraconą przed laty spójność topograficzną miasta.

Nou Parc, zdj. ON-A

 

Projekt, oprócz efektownego parku na dachu, obejmuje także dwuipółkilometrową trasę spacerowo-biegową, a także tereny zielone i przestrzenie rekreacyjne. Tarasy na Camp Nou pozwolą zwiedzającym podziwiać panoramę miasta, a dwa sztuczne zbiorniki wodne w sąsiedztwie stadionu schłodzą okolicę i zgromadzą deszczówkę, która będzie wykorzystywana do nawadniania i utrzymania parku.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.