Peach Hut. Pawilon kulturalny Atelier Xi

Peach Hut. Pawilon kulturalny Atelier Xi

Peach Hut, zdj. Atelier Xi

Na obszarze wiejskim Jiaozuo w Chinach, stanął niezwykły pawilon autorstwa Atelier Xi. Nowy budynek, inspirowany formą drzew brzoskwiniowych, zapewni przestrzeń dla inicjatyw kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych.

Peach Hut, 55-metrowy budynek powstał jako pierwszy z miniaturowej serii przestrzeni publicznych, które staną w wielu różnych lokalizacjach na terenie całych Chin – projekt ma na celu umożliwienie mieszkańcom wiosek i małych osad korzystania z oferty kulturalnej oraz podejmowania własnych inicjatyw artystycznych. „Jedną z największych wad mieszkania na odległym od miasta obszarze wiejskim jest niedostatek zasobów edukacyjnych, niewystarczający dostęp do informacji i ograniczenie wyobraźni artystycznej. Dlatego właśnie przedstawiciele społeczności wraz z architektami podjęli próby znalezienia sposobu na unowocześnienie życia na obszarach wiejskich” – mówią architekci z Atelier Xi.

Peach Hut, zdj. Atelier Xi

„Poprzez te niewielkie inwestycje architektoniczne ma rozbudzić się wrażliwość lokalnych mieszkańców, ten projekt ma za zadanie również pomóc im cieszyć się życiem i przemyśleć jego jakość, a także złagodzić poczucie izolacji i ubóstwa” – dodają.

Peach Hut, zdj. Atelier Xi

Miniaturowe budynki zostały zbudowane z różowego betonu. Kształtem przypominają drzewa z gałęziami sięgającymi nieba. Pawilony zostaną postawione w różnych miejscach, np. lasach, polach i na szczytach górskich, a także w ruinach dawnych murów lub na środku jeziora. Peach Hut – pierwszy ukończony budynek – znajduje się pośrodku sadu brzoskwiniowego. Jego forma została zainspirowana charakterystycznym pochyleniem drzew.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.