Portret ukryty w budynku. Skanderbeg Building w Tiranie

Portret ukryty w budynku. Skanderbeg Building w Tiranie

Skanderbeg Building, zdj. MVRDV

MVRDV rozpoczął budowę Skanderbeg Building, nazywanego również Tirana's Rock. Jest to projekt budynku o mieszanym przeznaczeniu, formą nawiązującego do historii Albanii. Obiekt, oglądany z odpowiedniej strony, przypomina wizerunek albańskiego bohatera narodowego Skanderbega.

Budynek jest otoczony zakrzywionymi balkonami, które tworzą kształt głowy Skanderbega. Niestandardowy projekt ma stać się kultowym budynkiem w mieście oraz punktem orientacyjnym na w centrum Tirany. Po zakończeniu projekt będzie jednym z największych budynków na świecie, pełniącym również funkcję figuratywnej rzeźby. Jak twierdzą architekci odpowiedzialni za projekt, łączy on nowoczesne i odważne projektowanie z poszanowaniem i pragnieniem zachowania dziedzictwa kulturowego Albanii.

Skanderbeg Building, zdj. MVRDV

 

Wznosząca się na wysokość 85 metrów wieża o funkcji wielofunkcyjnej znajduje się w północno-wschodnim narożniku Placu Skanderbega. Każdy balkon budynku jest oddzielony wbudowanymi donicami z lokalnymi roślinami, które poprawiają jakość powietrza w centrum miasta. Dzięki daleko wysuniętym balkonom budynek jest chroniony przed nadmiernym nasłonecznieniem. W budynku zostaną zainstalowane również systemy zbierania wody deszczowej i oszczędzania energii.

Skanderbeg Building, zdj. MVRDV

 

„W dzisiejszych czasach miasta na całym świecie coraz bardziej upodabniają się do siebie – zawsze zachęcam ich władze, by się temu przeciwstawiły, odnalazły swój indywidualny charakter i go podkreślały. Dla mnie budynek Skanderbega jest świetnym przykładem takiego postępowania, nadaje nowe bowiem znaczenie istotnym elementom architektury albańskiej. Gdy Albania rozpoczyna negocjacje w sprawie przystąpienia do UE, projekty takie jak ten są niezwykle potrzebne, ponieważ podkreślają historię, charakter i obecność Albanii w zjednoczonej Europie” – mówi architekt Winy Maas, założyciel studia MVRDV.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.