LIT Lighting Design Awards 2022
Ruszyła rejestracja do międzynarodowego konkursu LIT Lighting Design Awards 2022. Jego przedmiotem są projekty oświetlenia wnętrz.
Niemal dwa lata temu, 14 sierpnia 2018 zawalił się wiadukt Ponte Morandi we włoskiej Genui. W katastrofie zginęły 43 osoby, a 15 zostało rannych. Dziś most został odbudowany według nowego projektu, nie tylko wzbogacającego okoliczny krajobraz o estetyczny i funkcjonalny element, ale również upamiętniającego tych, którzy ponieśli śmierć w skutek zawalenia się starej konstrukcji.
Nowy projekt Ponte Morandi został zaproponowany przez Renzo Piano, wybitnego włoskiego architekta uhonorowanego między innymi Nagrodą Pritzkera oraz Złotym Medalem AIA. Piano, poruszony śmiercią tak wielu osób, nie przyjął honorarium za wykonanie projektu, traktując go jako prezent dla dotkniętej tragedią społeczności Genui.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez włoskie agencje prasowe, w ostatnich zakończono prace nad główną konstrukcją wiaduktu – ostatni moduł został ukończony i połączony z innymi. Nowo wybudowany czekają teraz prace wykończeniowe, między innymi montaż oświetlenia. Zgodnie z koncepcją Renzo Piano na moście zostaną zainstalowane 43 specjalne lampy upamiętniające ofiary katastrofy.
Konstrukcja Piano nie będzie nosiła już nazwy „mostu Morandiego”, na cześć architekta odpowiedzialnego za zaprojektowanie poprzedniego wiaduktu.
Wartość inwestycji szacuje się na 200 milionów euro.
źródło: archdaily.com
Ruszyła rejestracja do międzynarodowego konkursu LIT Lighting Design Awards 2022. Jego przedmiotem są projekty oświetlenia wnętrz.
Trwa realizacja projektu nowej biblioteki w Pekinie, oferującej zwiedzającym nowoczesną przestrzeń do nauki i relaksu, jednocześnie celebrując bogatą kulturę Chin i ich stolicy. Według odpowiedzialnych za wizję architektów ze studiów Snøhetta i ECADI biblioteka wyznacza nowe standardy dzięki udogodnieniom opartych na najnowszych zdobyczach technologii.
Jednym z największych trendów w architekturze ostatnich lat były miniaturowe domy. Zyskały sobie zwolenników dzięki swojej oryginalności, przytulności i stosunkowo niskim kosztom budowy. Przedstawiamy nowoczesną, inspirowaną japońskim minimalizmem reinterpretację małego domu autorstwa architektów ze studia Medusa Group.
Jak zmienić dawną przestrzeń o charakterze przemysłowym w pięknie zaprojektowany, funkcjonalny miejski ogród? Na to pytanie odpowiadają projektanci paryskiego Jardin Mécano.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.