Muzeum Paleis Het Loo
KAAN Architecten przedstawiło projekt podziemnego rozszerzenia dla Muzeum Paleis Het Loo w Holandii. Rozbudowa ma zwiększyć powierzchnię muzeum i umożliwić lepszą prezentację kolekcji muzealnej.
Praktyka architektoniczna Pirinen i Salo z Helsinek prezentuje projekt wyjątkowego domku – studia w lesie. Obiekt powstał dla prywatnego inwestora, filmowca, który szukał miejsca odosobnienia i spokoju do pracy i odpoczynku.
Ten pełen klasy obiekt stanął nad jeziorem Porovesi w Finlandii, w zachwycających okolicznościach przyrody. Architekci ze studia Pirinen i Salo chętnie opowiadają o inspiracjach, które towarzyszyły im podczas przygotowywania projektu. Estetyka domku jest nawiązaniem do profesji inwestora – projektanci utrzymują, że chcieli stworzyć prawdziwą „świątynię kina”, nawiązującą do uniwersów filmów przygodowych z lat 80.
Obiekt stanął w lesie, tuż przy ruinach starego budynku. Pokryty czarnymi gontami domek, ukryty wśród drzew i pozostałości dawnych murów, emanuje tajemniczością i mistycznością, przywodząc na myśl baśniowe chatki. Do domu prowadzi wąska ścieżka z drewnianych paneli. "Ścieżka działa jak przejście od codzienności do wymarzonego świata pracy twórczej" – mówią architekci.
Domek, choć z zewnątrz wydaje się niezwykle mały, pozwoli inwestorowi na wygodne działanie twórcze. „Chatka została zaprojektowana tak, by wydawała się znacznie mniejsza niż jest w rzeczywistości. To z kolei sprawia, że otaczająca przyroda i krajobraz wydają się kolosalne” – dodaje zespół projektowy.
Wnętrza budynku również zostały pokryte ciemnym drewnem, aby utrzymać estetykę leśnego azylu. Odpowiedzialni za projekt wnętrz architekci porównują je do budynku sakralnego, świątyni w której biurka i przestrzenie do pracy tworzą kolejne nawy. Podobnie jak świątynia, domek będzie sprzyjał głębokiej refleksji, uważności i medytacji, potrzebnych do owocnej pracy twórczej.
KAAN Architecten przedstawiło projekt podziemnego rozszerzenia dla Muzeum Paleis Het Loo w Holandii. Rozbudowa ma zwiększyć powierzchnię muzeum i umożliwić lepszą prezentację kolekcji muzealnej.
Skidmore, Owings & Merrill i egipskie studio Raafat Miller Consulting zostały wybrane przez rząd Egiptu do stworzenia projektu centrum zwiedzających przy jednym z siedmiu cudów świata, znanych na całym globie piramidach.
Brytyjskie studio Heatherwick prezentuje ukończony projekt szklarni, która powstała na terenie kilkusetletniej posiadłości. Forma pawilonu i otaczającego go ogrodu odwołują się do złotego wieku brytyjskiego handlu.
Butik Louis Vuitton Maison w Osace został oficjalnie otwarty. Nieszablonowy projekt budynku i wnętrz jest wynikiem współpracy dwóch architektów, Juna Aoki i Petera Marino, którzy dołożyli wszelkich starań, by klienci luksusowego domu mody czuli się w jego wnętrzach wyjątkowo.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.