"Nowa sztuka budowania" od czerwca we Wrocławiu

"Nowa sztuka budowania" od czerwca we Wrocławiu

W czerwcu wrocławskie Muzeum Architektury nie tylko przywita odwiedzających wyremontowanymi wnętrzami, ale również prawdziwą perłą wystawienniczą. Pod koniec przyszłego miesiąca zainaugurowana zostanie ekspozycja: „Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce”.

Popularyzacja – propaganda – sztuka

Kuratorzy przygotowali bogaty i różnorodny wybór obiektów. Zostały one ułożone w taki sposób, aby tworzyły narrację dotyczącą najważniejszych przemian architektury początku XX wieku. Głównym bohaterem ekspozycji pozostaje jednak autor fotografii: Walter Müller-Wulckow (1886-1964). Müller-Wulckow był jednym z najbardziej wpływowych niemieckich krytyków architektury lat dwudziestych, autorem kilkutomowego opracowania współczesnej mu architektury. Nie chodzi tu jednak o kolejną akademicką cegłę. Prace pisane przez Müller-Wulckowa były skierowane do szerokiej publiczności, pisane językiem przystępnym i zrozumiały, wreszcie: bogato ilustrowane. Wysokie nakłady i liczne wznowienia sprawiły, że Müller-Wulckow stał się jednym z najbardziej istotnych popularyzatorów współczesnych mu trendów awangardy architektonicznej.

Wycieczka w przeszłość

Na wrocławskiej wystawie zobaczymy więc wszystkie to, co kształtowało kanon nowoczesności w krajach niemieckojęzycznych. Osiedla mieszkaniowe, szkoły, baseny, fabryki, dworce kina – wszystkie na fotografiach Müllera-Wulckowa ukazane są w swojej plastycznej esencji. Czystość, harmonia, kaligraficzność brył wydobywane są na reprodukcjach z niezwykłą siłą.

Kuratorzy chwalą się, że w Muzeum Architektury we Wrocławiu zostanie zaprezentowane niemal sto oryginalnych fotografii pochodzących z niepokazywanych wcześniej zbiorów Landesmuseum w Oldenburgu. Oprócz tego zobaczyć będzie można książki i publikacje prasowe poświęcone nowej sztuce budowania. Klasykę nowoczesności zobaczyć będzie można bez niepotrzebnych zapośredniczeń, tak jak patrzyli na nią architekci i teoretycy architektury w latach ’20 ubiegłego stulecia.

Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce

wernisaż: 27 czerwca 2014 roku, godz. 17.00. Wystawa czynna do 14 września.
fotografie: Muzeum Architektury – Wrocław

więcej informacji na stronie muzeum
www.ma.wroc.pl

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.